Nullkulu

Nullkulu

mis on vasektoomia?

Vasektoomia on meeste suguelundite operatsioon, kus eemaldatakse seemnejuha. Seemnejuha on toruke, mis asub munandite juures ning kogub spermatosoide, et viia need seemnepõiekesse, kus sperma ootab seemneliha laskmist ejakulatsiooni ajal. Kui seemnejuha eemaldatakse, siis ei liigu spermatosoidid enam seemnest läbi ja mees ei saa enam lasta lapsi.

Vasektoomia on rutiinne operatsioon, mida saab teha ambulatoorselt (patsientidele ei ole vaja haiglas viibida üle öö) ja protseduur kestab vaid umbes 15–20 minutit. Seda tehakse tavaliselt kohaliku tuimestuse all, kuid mõnikord võib kasutada ka üldanesteesiat.

Vasektoomia on tavaliselt lõplik steriliseerimisvorm, kuid see ei pruugi olla alati 100% efektiivne. Mõnedel juhtudel võib seemnejuha uuesti ühenduda ja sperma võib liikuda uuesti seemnevedeliku juurde. Selle tõttu soovitatakse meestel pärast vasektoomiat kontrollida, et sperma liikumine on vähenenud ning tulemus on positiivne.

See operatsioon ei mõjuta mehe sugutungi ega meessuguhormoonide tootmist, mis tähendab, et mees võib pärast operatsiooni endiselt tunda seksuaalset iha ja lasta orgasmi, kuid sperma puudumise tõttu ei saa ta enam lapsi. Kui mees otsustab, et soovib lõpuks uuesti lapsi saada, on vasektoomia lõplik ja lahendus on tavaliselt kirurgiline protseduur, mida nimetatakse vasektoomia pöördumatuks tegemiseks.

Vasektoomia on tavaliselt väga turvaline ja harva kaasnevad komplikatsioonid. Mõnikord võivad siiski tekkida kõrvaltoimed, nagu valu, turse või verevalumid kohas, kus operatsioon tehti. Need kõrvaltoimed kaovad tavaliselt mõne päeva jooksul.

Kuna vasektoomia on pöördumatu protseduur, peavad mehed olema kindlad, et neil ei ole enam soovi lapsi saada tulevikus. Kui perekonnal on juba lapsed või nad ei soovi lapsi saada, siis võib vasektoomia olla hea valik neile, kes soovivad end steriliseerida.

Lisaks sellele on vasektoomia ka väga esteetiline operatsioon, mis tähendab, et kui mees seda soovib, siis ei pruugi ta pärast operatsiooni enam kasutada kondoome. See võib olla eriti kasulik paarisuhe, kes kasutab kondoome regulaarselt, kuid sooviks mugavamat võimalust ennetamaks rasedust.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et vasektoomia on operatsioon, mis eemaldab seemnejuha, mille tulemusena mees ei saa enam lasta lapsi. See on väga turvaline ja efektiivne protseduur, mis võib olla hea valik meestele, kes soovivad lõplikku steriliseerimist.

Veel.