Nullkulu

Nullkulu

mis on vabaabielu?

Mis on vabaabielu? Kuidas see erineb abielust? Miks inimesed valivad vabaabielu ning kuidas see mõjutab ühiskonda? Need on küsimused, mis meie ühiskonnas sageli esile kerkivad. Selles artiklis anname põhjaliku ülevaate vabaabielu olemusest.

Mis on vabaabielu?

Vabaabielu on kahe inimese vaheline suhe, mis ei ole seaduslikult registreeritud abieluna. Vabaabielu võib kesta lühikest aega või kogu elu, kuid see ei anna partneritele õiguslikke õigusi ega kohustusi abieluga seotud valdkondades nagu varasuhted, pärimine ja ülalpidamine.

Vabaabielu või abielu?

Paljud inimesed mõtlevad, miks valida vabaabielu üle traditsioonilise abielu. Vabaabielu on populaarsust kogunud paljudes riikides, kuid kahtlused, mis puudutavad vabaabielu pikaajalisust, usaldusväärsust ning ühiskondlikku aktsepteeritavust on suured. Siiski on vabaabielu valimise põhjuseks partnerlus kui ellusuhtlemise viis, mis võimaldab partneritest sõpradeks saada ja vähendab vastutust. Muidugi on vabaabielu puhul ka puuduseid – õige abiellumisotsuse ja lapse saamise osas võib partnerite vahel tekkida ebakõla.

Vabaabielu ühiskondlik mõju

Vabaabielu laialdast aktsepteeritavust tõestab see, et mitmed riigid on vabaabielu seaduslikult tunnustanud. Vabaabielu leviku ning aktsepteeritavusega kaob järk-järgult abielu traditsiooniline eesmärk ning ühiskondlikud arvamused kohanevad moderniseeruva suhtumisega. Vabaabielu suurim mõju ühiskonnas on õiguslikust vaatenurgast seotud suhete, sealhulgas varasuhte, pärimise ja lapsendamisega.

Vabaabielu eelised ja puudused

Vabaabielu eeliste hulka kuuluvad:

• Partnerite vabadus: vabaabielus olevad inimesi otsustavad ise, millal nad kokku saavad, kui palju aega koos veedavad ja kuidas suhteid arendavad.
• Vastutuse vähenemine: Vabaabielus on partneritele vähem kohustusi nii rahaliselt kui ka tundeliselt, mistõttu residentsemates kogukondades ei pea nad oma viimaseid sääste kulutama väga mõttetutel asjadel.
• Töö- ja puhkusejaotus: Vabaabielus on inimestel võimalik oma elu- ja töökorraldust paremini planeerida. Aega võib rohkem veeta hobidega tegeledes, tööandja pakutud lisatasude suhtes on suurem valikuvõimalus.

Vabaabieluga kaasnevate puuduste hulka kuuluvad:

• Õiguslikud probleemid: Vabaabielu korral puudub õiguskaitse lapseduse ja ülalpidamise, varasuhte ja pärimise osas.
• Kaasuvad riskid: võib tekkida tõsisem osutuvus või suurem ahvatlus, tingimustes, kus kahe inimese suhted pole ametlikult registreeritud.
• Suhete ebakindlus: vabaabielu on äärmiselt ebakindel suhe, kuna ei ole kindel, mis saab tegelikult tulevikus juhtuma.

Mis võimalused on vabaabielul lapsendamise osas?

Lapse saamisega kaasneb tihti soov pereelu loomise ning lapse õnneliku tuleviku tagamiseks. Kahjuks on vabaabielus olevatel paaridel raske lapsendamisega seotud protseduuridega toime tulla. Lapsele õigusliku seisundi kindlustamiseks on sageli vajalik abielu registreerimine.

Järeldus

Vabaabielu olemus ja populaarsus on viimastel aastatel pidevalt kasvanud ning inimesed on hakkanud seda traditsioonilise abielu alternatiivina kaaluma. Vabaabielu on seaduslikult tunnustatud üha rohkemates riikides ning see on tasapisi ühiskondlikku normiks saamas. Kaalutletud otsusega valitud vabaabielu on aktsepteeritav ja toimib hästi ning abiellumisotsuse edasilükkamine on loomulik. Kõik see sõltub paaride iseotsustamisest.

Veel.