Nullkulu

Nullkulu

mis on toidutalumatus?

Mis on toidutalumatus?

Toidutalumatus on aeglane ja mitte-immuunsüsteemi käivitav talumatusreaktsioon konkreetse toiduaine vastu, mida põhjustab seedimisega seotud probleem. See erineb toiduallergiast, kus immuunsüsteem käivitub kiiresti ning põhjustab mõnikord eluohtlikud reaktsioonid.

Kui inimene kannatab toidutalumatuse all, ei suuda tema seedesüsteem toitu korralikult seedida ning seedimise käigus võivad tekkida erinevad sümptomid nagu iiveldus, kõhupuhitus, kõhulahtisus, kõhuvalu, liigesevalu, nahalööbed jne. Toidutalumatuse sümptomid võivad avalduda mõne tunni või mõne päeva pärast pärast seda, kui söödud on talumatu toiduaine.

Toidutalumatus võib olla tingitud mitmetest erinevatest toiduainetest, näiteks piimatooted, nisu, gluteen, muna, pähklid, soja, kala, mereannid, tsitrusviljad jne. Toidutalumatuse sümptomid võivad olla seotud konkreetse toiduaine tarbimisega või nendega seotud koostisosadega.

Toidutalumatuse diagnoosimine võib olla keeruline, kuna selle sümptomid on sageli samad kui teistes seedetrakti häiretes, nagu näiteks IBS (ärritunud soole sündroom). Kui teil on kahtlusi oma toidutalumatuse suhtes, on soovitatav otsida spetsialisti abi, kes saab teha asjakohaseid katseid ja diagnoosida probleemi.

Kuidas toidutalumatusest vabaneda?

Toidutalumatusest vabanemine ei ole kerge ülesanne, kuid on võimalik. Kui teil on kindel toidutalumatus, siis on kõige parem proovida vältida seda konkreetset toiduainet igapäevases dieedis.

Kuna toidutalumatuse sümptomid on tavaliselt seotud seedimisega, on oluline jälgida oma söögitavasid ja vältida suuri toidukoguseid. On soovitatav süüa väikesi toidukoguseid kogu päeva jooksul, selle asemel et korraga palju süüa.

Lisaks dieedile võib olla kasulik ka teatud ravimite võtmine, mille eesmärk on aidata seedetraktis seedimisprotsessi. Samuti võivad probiootikumid aidata seedeprotsesse ja leevendada toidutalumatuse sümptomeid.

Kokkuvõte

Toidutalumatus on seedetrakti häire, mis võib põhjustada mitmeid sümptomeid, nagu iiveldus, kõhupuhitus, kõhulahtisus, kõhuvalu, liigesevalu jne. Kui teil on toidutalumatus, on kõige parem vältida seda konkreetset toiduainet oma igapäevases dieedis. Lisaks õigele dieedile võivad mõned ravimid ja probiootikumid aidata seedeprotsessi normaliseerida ja vähendada toidutalumatuse sümptomeid.

Veel.