Nullkulu

Nullkulu

mis on toidulisandid?

Toidulisandid on üha populaarsemaks muutunud tänapäeva kiire eluviisi juures. Need on olulised toitainete allikad, mida sageli ei saada omatarbimise tõttu piisavalt tavalisest toidust. Selles artiklis räägime kõigest, mis on seotud toidulisanditega ja kuidas need aitavad parandada tervist ja lisada energiat.

Mis on toidulisandid?

Toidulisandid on toitained, mida võetakse lisaks tavalisele toidule, et täita keha puudujääke ja vajadusi. Need on saadaval tableti, kapsli, pulbri või siirupi kujul. Toidulisanditel võib olla erinevaid funktsioone, näiteks annavad nad kehale vajalikke vitamiine ja mineraale, toetavad lihaste kasvu ja taastumist, tugevdavad immuunsüsteemi, parandavad seedimist jne.

Toidulisandid on turul väga laialdaselt esindatud ning paljud neist on mõeldud spetsiaalselt teatud terviseprobleemide jaoks, näiteks seedesüsteemi haigused, liigeste probleemid, südame-veresoonkonna haigused jne. Siiski on oluline meeles pidada, et toidulisandeid ei saa kasutada terviseprobleemide lahendamiseks. Kui teil on terviseprobleeme, peaksite enne toidulisandi kasutamist konsulteerima arstiga.

Tavalised toidulisandid ja nende kasulikkus

Vitamiinid ja mineraalid

Esimene ja kõige levinum toidulisand on vitamiinid ja mineraalid. Need on keha põhitoitained, mida saame tavalisest toidust. Siiski võib juhtuda, et meie igapäevasest dieedist jääb mõni toitaine puudu. Toidulisandite abil saame need puudujäägid täita.

Vitamiinid ja mineraalid on olulised kudede ja rakkude ehitamiseks ning metabolismi jaoks. Mõned kõige tavalisemad vitamiinid, mida meie kehad vajavad, on A, C, D, E, K ja B12. Mineraalidest vajab meie keha kõige rohkem magneesiumi, kaltsiumi, rauda ja tsinki.

Valk ja aminohapped

Valgud moodustavad meie keha struktuuri, sealhulgas lihased, nahk, juuksed jne. Valkude tähtsuse tõttu on paljud inimesed hakanud tarbima valgulisandeid. Valgulisandite koostises võib olla lisaks valkudele ka muid vajalikke aminohappeid.

Aminohapped on valkude ehituskivid. Meie keha vajab neid toitaineid lihaskoe ja vereringe funktsioonide toetamiseks. Mõned levinumad aminohapped on leutsiin, isoleutsiin, arginiin ja glutamiin.

Probiootikumid

Probiootikumid on toidulisandid, mis sisaldavad headest bakteritest koosnevat segu. Need bakterid on probiootilised mikroorganismid ja aitavad tasakaalustada seedimist ja säilitada seedetrakti tervist. Kõige tavalisemad probiootikumid on jogurti ja fermenteeritud toidud.

Kaltsium ja D-vitamiin

Kaltsium ja D-vitamiin on toidulisandid, mis aitavad tugevdada luude struktuuri ja hoida neid tervetena. Kaltsiumi ja D-vitamiini imendumine vajab aga üksteist. Seetõttu on mõlemad lisandid omavahel seotud.

Oomega-3 rasvhapped

Oomega-3 rasvhapped on toidulisandid, mis aitavad parandada aju ja südame tervist. Neid rasvhappeid leidub looduslikult mereandides, nagu lõhe, makrell ja heeringas. Neid rasvhappeid leidub ka linaseemnetes ja pähklites.

Kokkuvõte

Toidulisandid on olulised toitainete allikad, mida võetakse täiendavalt tavalisele toidule. Toidulisandid võivad olla vitamiinid, mineraalid, valgud, aminohapped, probiootikumid, kaltsium, D-vitamiin ja oomega-3 rasvhapped. Nende kasutamist tuleks siiski konsulteerida arstiga, eriti kui teil on terviseprobleeme. Enne mis tahes toidulisandi kasutamist tuleks alati uurida toote koostist ja tõestatud tulemusi.

Veel.