Nullkulu

Nullkulu

mis on tapas?

Mis on tapas?

Tapas on Hispaania päritolu eelroog, mille valmistamises on suur vabadus värskete, hooajaliste ja kohalike koostisosade valimisel. Tavaliselt serveeritakse neid väikese suupistena, mida süüakse koos joogiga. Tapad on saadaval paljudes erinevates variantides, kuid päritolu järgi võib neid jagada kolme kategooriasse: mereandidest, lihast ja köögiviljadest valmistatud tapad.

Perforatsioon, plahvatusoht, ja keerukus

Tapade valmistamine võib olla üsna keeruline protsess, kuna erinevate koostisosade segu võib tekitada kombineeritud maitseid, mis võivad olla kas lausa hirmuäratavad või üllatavalt meeldivad. Kohalikud kokad kasutavad seejuures erinevaid tehnikaid ja meetodeid ning väljendavad oma loomingulist vabadust läbi erinevate maitsete ja aroomide. Tapade keetmine nõuab ka täpsust ja kiirust. Söömise ilu ja rõõmu on just selles, et neid süüakse justkui kiirelt, ilma ebameeldivalt täis kõhtu söömata.

Tapade ajalugu

Tapas pärineb Hispaania päikeselisest Andaluusia piirkonnast kus ükskord matkates läbi kuumade ja kuivade mägipindade, avastasid rändurid, et vein ja muud alkohoolsed joogid muutusid kiiremini hapuks. Selle vältimiseks pandi klaasi suhu juustu, oliive või muid suupisteid. Hapukas maitse ja alkoholi iha käisid parajasti koos ning enne kui keegi arugi saada mõistis, muutusid suupisted tavaliseks osaks ainult veiniga söömistest.

Kuid tapaid kui selliseid hakati valmistama alles XIX sajandi lõpus kui hispaanlased hakkasid rohkem veini jooma ja läks neil vaja uusi suupisteid. Nii tekkisidki erinevad tapade liigid, mille valmistamisel kasutati kohalikke toiduaineid. Tava kujunes kiiresti populaarseks üle kogu Hispaania ning vastavalt piirkondadele ja kokkade loomingulisusele, kohandati tapade retsepte vastavalt nii traditsioonilistele kui ka kaasaegsetele maitsetele.

Tapade populaarsus kasvab

Tänaseks päevaks on tapad kujunenud tõeliseks kultuurinähtuseks ning paljudel maailma köökidel on sellest võtta inspiratsiooni oma menüüde täiendamiseks. Arenenud turismikaubandus on kaasa toonud ka tapadele kulinaarsete väljakutsete tõstmise, traditsioonide edasiandmise ning uuenduste loomise. Tänapäeval võib tapaseid leida igasuguses vormis – pakutakse ka restoranides, kohvikutes ning isegi mõne kontori kohapeal. Ükskõik, mis on teie maitsed või eelistused, leiab igaüks endale sobiva variandi.

Järeldus

Kokkuvõttes võib öelda, et tapad on väikesed kooreklopsid maitsete maailmas. Hispaanlaste au ja uhkus, see kaldub nüüd kaugemale riigi piiridest ka sangriavallidest väljaspool. Tapad on tõeliselt õnne suutsuv jook, mis sobib ideaalselt nii sõprade ja lähedaste koosolemisteks, kui ka romantilisteks õhtuteks Itaalia restoranide kõrval. Seega, suunduge lähimasse kohvikusse ja proovige mõnda popsulaarsemat tapa, või tee valik küsitluse abil ning elusta oma maitsemeeli!

Veel.