Nullkulu

Nullkulu

mis on täht?

Mis on täht: kõik, mida sa peaksid teadma

Täht on üks ilusamaid ja salapärasemaid objekte meie universumis. See on sädelev spetsiaalne objekt, mis on tihedalt seotud meie öötaeva iluga. Kuid mis need täpid taevas tegelikult on? Miks nad säravad? Kust nad pärit on? Kuidas nad mõjutavad meid ja ümbritsevat maailma? Selles artiklis uurime tähti kui füüsilisi objekte ja ka kultuurilisi sümbolleid, mis on inspireerinud inimesi aja jooksul.

Mis on täht ja kuidas nad tekivad?

Täht on suur, sfääriline mass, mis on moodustatud kokkutõmbuvast gaasikuhjast. Tähed tekkivad, kui tohutud pilved gaasi ja tolmu – nimetatakse molekulaarseteks pilvedeks sõltuvalt nende koostisest – kokku tõmbuvad tihedamaks ning läbivad keerulise protsessi, mis nimetatakse prototähtede etapiks. Seejärel sulanduvad prototähed aatomi tuumas ning vabastavad tohutul hulgal energiat – nii tekib uus täht valguse sära saatel.

Kui täht tekib, siis on esimesed märgid välise plasmakihi küpsemisest, mis annab tähel ka esimesed värvid. Tähtede elu kestab väga erinevalt – mõned on elus vaid mõne miljoni aasta jooksul, teised aga võivad püsida miljardeid aastaid. Seda tänapäeval pigem hinnatakse radioaktiivse lagunemise järgi, mis tekitab sisemise energia, mis hoiab tähte küpsemas. Kuid tähtede elu on siiski piiratud – kui vesinikku hakkab lõppema, siis see süttib vähemkihiline heeliumi tuum gaasi, tähe suurus langeb ja toodetakse rohkem energiat, mis teeb ta veelgi heledamaks ja soojemaks.

Osana esimene tähe elutsükli lõpp, täht paisub koos suurenenud temperatuuriga – siis tema elu lõpu jooksul tekib päikesetuule kiir väljapool kihte ja seejärel tume energia. Ta muutub punaseks hiidtähks, siis ka poolvärviline külmem tähk. Tema langev gravitatsiooniväli aitab tähega kokkutõmmatavale massile, mis lõpuks muutub neutroniks, mida nimetatakse tähekaduks.

Mis on tähtede klassifitseerimine?

Tähti klassifitseeritakse nende füüsikaliste omaduste järgi, näiteks temperatuur, mass, suurus, tihedus, spektri ja heledusega. Tähtede peamiseks klassifitseerimiseks on tavaliselt kasutatud Mendelejevi tabelit, kus toodud on kõik keemilised elemendid.

Peamiseks klassiks on tuvastatud 7 tüüpi tähti: O, B, A, F, G, K ja M, kus “O” täht näitab kõige kuumemat tüüpi tähte ning “M” jahedaimat. Selle klassifitseerimise aluseks on peamiselt tähe mass, selle kuumus ja spekter.

Ent vaatamata erinevustele tähtede temperatuuris ja heleduses, on nüansid kõigi tähtede spektrites ning nende füüsikalises käitumises. Üheks eraldatuks näitajaks on kiiratava valguse värv – temperatuuri kasvades muutuvad punased tähed kollaseks, seejärel valgeks ja sinineks. Kuid alati ei ole füüsilised spetsifikatsioonid, mis määravad tähe käitumist. Näiteks võib kollase dwarfi olek näidata ka ettearvamatut käitumist.

Tähekujuline kogukonnad

Tähed on aga mitte ainult ainulaadsed taevakehad, vaid samuti on see kogukond, mis loovad oma “ühiskonnad” universumis. Tähed on tihedalt seotud nende omavahelise gravitatsiooni abil – kui piisavalt palju tähed on kokku kogunenud, võivad nad loomulikult kujuneda üheks galaktikaks.

Meie kodugalaktika, Piimtee, sisaldab sada miljardit tähel, sealhulgas meie päikesesüsteemi tähte. Kuid galaktikaid tähed ei sisalda ainult neid, tähed asuvad eraldiseisvatena, ning võime tihti leida klastreid, näiteks Plejaadide klastri, mis on varjatud paralleelsest Galaktikaplaanist.

Paljud tähed asuvad ka erinevates galaktikate “kätega”. Vaid üks selline kaug tähtede organism on Andromeeda galaktika, mis asub 2,3 miljoni valgusaasta kaugusel Maa kohal. See on suurepärane näide, mis näitab, kuidas tähed tegelikult mõjutavad meid ja ümbritsevat maailma – kutsuge seda ka loodusseaduseks.

Mida tähted kultuuris tähendavad?

Tähed on olnud hinnatud objektid erinevates kultuurides ja religioonides kogu inimkonna ajaloo jooksul. Alates antiiksest Babülooniast Kreeka, Hiina, India, Egiptuse, Aafrika, Euroopa ja Ameerika kultuurideni on tähed olnud kantud müütide, legendide ja uskumuste kaudu. Tähti on peetud rahu, rõõmu, tarkuse, edu, õnne ja romantika sümboliks, kuid neid peetakse ka tulemärgiks, mis näitab maailmalõppu.

Näiteks Brahmani tänedele on India kultuuris palju tähendusi, ning seda sümbolit on peetud üheks vaimsuse kõrgeimaks tüübiks. Kalevala – Soome eepos – räägib kahest ürgsest võitlejast – Väinämøinest ja Ilmarisest -, kes peegeldavad jää ja tule vahelisi vastuolusid. Seega võib tähed nende erihõnguga kultuuride väärtussüsteemidele ja uskumustele mõnikord rikastada lugemuskogemust.

Järeldus

Tähed on tõeliselt suurepärased objektid, mis pakuvad meile nii palju ilu, saladusi ja inspiratsiooni. Kuid tähed on enamat kui lihtsalt meie kosmilise peegelduse ilu – nad on füüsiliselt olulised ja mõjutavad ka meie kultuuri ja väärtussüsteemi.

Aga miks me armastame tähed nii palju? Võib-olla peidab see vastus meis endis. Niipea kui sa tead, et need eredad taevasse tähed on või et need kirjutatakse tähemärkidena meie sünnipäeval – ju rikastavad ja avardavad need meie ettekujutust maailmas.

Veel.