Nullkulu

Nullkulu

mis on stress?

Mis on Stress?

Stress on midagi, millega oleme igapäevaselt kokku puutunud, kuid mida sageli alahinnatakse. Igal inimesel on oma tajutav stressitaseme piir, mistõttu võib stress olla nii positiivne kui ka negatiivne. Mis on stress ja mida on selle õige käitlemiseks vaja teada? Selles artiklis püüame seda küsimust põhjalikult lahendada.

Mis on stress?

Stress on bioloogiline vastus kehas erinevatele väljakutsetele ja olukordadele. Kui keha on pinges, vabastab see spetsiifilisi hormoone, nagu kortisool ja adrenaliin, mis aktiveerivad võitlus- või põgenemisreaktsiooni. See vastus on kehale eluliselt oluline, sest see aitab hoida meid ohutuna ja võimaldab meil mobiliseerida oma jõude, et reageerida ohtudele.

Stress võib olla positiivne ja negatiivne. Positiivne stress tekib siis, kui pingelised olukorrad motiveerivad meid saavutama oma eesmärke. Näiteks võib see juhtuda siis, kui läheneda tähtajale oma projekti lõpetamisel või valmistudes olümpiavõistlusteks. Negatiivne stress tekib aga siis, kui stressiolukord kestab liiga kaua või on liiga intensiivne. See võib tervisele ja heaolule laastavalt mõjuda.

Stressi sümptomid

Stressil on palju sümptomeid, mida inimesed eri moel tajuvad. Mõne jaoks võib stress väljenduda kõhuvalu või lihaspingetena, samas kui teised võivad tunda ärevust või paanikahooge. Mõni tunneb unetust, kuid teised võivad süüa ülemäära. Üldiselt on stressi sümptomiteks ärevus, väsimus, depressioon, südamepekslemine, raskused keskendumisel, lihaste pinge, higistamine, peavalud ja seedehäired. Kõik need sümptomid on keha märk, et midagi on valesti.

Miks on stress ohtlik?

Kui stress kestab pikka aega, võib see olla ohtlik tervisele. Kui keha peab kogu aeg olema võimaliku ohtu valmisolekus, siis see koormab kahjustavalt organismi. See võib põhjustada terviseprobleeme, nagu südamehaigused, kõrge vererõhk, diabeet ja väsimus või kurnatus, mis tulenevad pikaajalisest stressist. Peale selle võib stress mõjutada ka immuunsüsteemi ja närvisüsteemi. Kui stress mõjub tavapärasest erinevalt, on selle tagajärjed veelgi ohtlikumad.

Kuidas stressi ennetada ja sellega toime tulla?

Stressi käsitsemiseks võib olla palju meetodeid ja lahendusi. Mõned neist on:

– Füüsilise koormuse alandamine: Oluline on harrastada kehalist tegevust ning selle kaudu saada stressivaba seisund.
– Head une- ja puhkusharjumused: Une puudus ja kehv kvaliteetne uni võivad lisada stressisümptomitele uusi sümptomeid.
– Sotsiaalsed sidemed ja peresuhted: Hea võrgustik sotsiaalselt olulistel inimestel on stressile vastases võitluses olulisel kohal.
– Meditatsiooni ja jooga harjutused: Hingamise ja liikumise rütmilisus on parim stressist vabanemise viis.
– Konfliktide lahendamine: Probleemidele jõutakse kiiremini, kui need koheselt lahendatakse, mitte oodata, kuni kasvavad ebaproportsionaalselt suureks.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et stress võib olla meile positiivne või negatiivne. Oluline on teada, kuidas stressi tekib ja selle tagajärgi. Peale selle on oluline teada ka erinevaid stressiga toimetuleku viise. Võttes arvesse vajadust hoida head tervist ja optimaalset töökeskkonda, oleme kohustatud õppima, kuidas stressi käsitleda ja seda ennetada. Stressi ohjamise põhieesmärk on tagada tervislik seisund ja see on kõigi jaoks lihtne.

Veel.