Nullkulu

Nullkulu

mis on stevia?

Mis on stevia: kõik, mida pead teadma selle maailma kõige magusama taime kohta

Kui otsid looduslikumat alternatiivi suhkrule, siis oled ilmselt kokku puutunud steviaga. See taim on tuntud oma laialdase kasutuse poolest naturaalse magustajana, kuid selle kohta on palju rohkem kui lihtsalt magus maitse. Selles artiklis uurime, mis on stevia, kuidas seda kasutada ja millised on selle tervisele avalduvad mõjud.

Mis on stevia ja kust see pärit on?

Stevia on pärit taimede perekonnast Stevia Rebaudiana Bertoni. See taim on kodus Lõuna-Ameerikas, kus seda on ajalooliselt kasutatud meditsiinilistel eesmärkidel ja loodusliku magustajana. Üks peamisi põhjuseid, miks steviat kasutatakse suhkruasendajana, on selle magusus. Taim sisaldab ühendit nimega stevioolglükosiid, mis on umbes 200 korda magusam kui suhkur. Steviale on lisatud kaubandusnimesid nagu PureVia ja Truvia.

Kuidas steviat kasutatakse?

Steviat on võimalik leida mitmel kujul, sealhulgas vedelal kujul, graanulitena või pulbri kujul. Tootevalik ulatub tavaliselt stevia ekstraktist või segudest, mis sisaldavad steviat koos teiste magusainetega.

Stevia on suhkruga võrreldes magusam, seega pole tarvis seda kasutada suurtes kogustes. Steviat võib kasutada paljudes retseptides, sealhulgas küpsetistes, magustoitudes, smuutides, jookides ja mujal.

Kasutades steviat, on vaja märkida, et see peaks olema magususe suhtes tasakaalus ning saadaval on ka stevia kokteilid, mis on mõeldud just selleks, et saada vajalik magus maitse.

Millised on stevia eelised ja kahjulikud mõjud tervisele?

Stevia ei ole lihtsalt magus suhkruasendaja. Tegelikult on sellel mitmeid tervislikke eeliseid. Üks selle kasulikest omadustest on see, et see on madala kalorsusega toidulisand, mis sobib hästi ka diabeetikutele. Stevia ekstrakti on väidetavalt parem tarbida kui suhkrut, kuna see ei põhjusta veresuhkru hüppeid.

Lisaks sellele võib stevia aidata kaasa kaalulangusele. Tegelikult on uuringud näidanud, et steviolglükosiidide tarbimine iga päev võib vähendada nii söögiisu kui ka kehakaalu. Need omadused muudavad stevia toime vähirakkudele suhteliselt hästi teadaolevaks, seda eriti adenokartsinoomide puhul.

Samuti võib stevia olla kasulik ka hammaste tervisele. Kui võrrelda steviat suhkruga, siis on tõenäoliselt, et tagajärjed kaariese tekkeks on vähemalt poole võrra väiksemad. Tegemist on ka antibakteriaalse toiduga, millel on antimikroobsed ja antiseptilised omadused.

Kuid nagu igasuguste toitainetega, võib ka stevia põhjustada tarbimisprobleeme. Kuigi stevia on teadaolevalt üks ohutumaid suhkrualternatiive, võib selle ülemäärane tarbimine põhjustada kõhulahtisust või muid seedehäireid. See võib eriti tundlikel inimestel põhjustada ka allergilisi reaktsioone.

Kokkuvõtteks

Mis on stevia? Tegemist on loodusliku suhkruasendajaga, mis on äärmiselt magus. Stevia on tänapäeval tuntud kui väga populaarse magusaine, mida peetakse täiuslikuks suhkruasendajaks eriti neile, kes otsivad tervislikumat alternatiivi. Lisaks sellele on stevial laias valikus tervislikke omadusi, sealhulgas vähendatud kalorite hulk, mis sobib ideaalselt diabeetikutele ja need, kes soovivad kaalu vähendada. Siiski tuleb steviat tarvitada mõõdukalt, hoidudes selle ülemäärasest tarbimisest. Üldiselt on stevia kõigi tervisegurude silmaspidamisel väga positiivne võimalus selle kasutamiseks magustajana.

Veel.