Nullkulu

Nullkulu

mis on speltajahu?

Mis on speltajahu: põhjalik ülevaade teraviljast

Speltajahu on üks teraviljadest, mis on viimasel ajal muutunud populaarseks tervisliku toidu valikuna. Speltajahu on osaliselt või täielikult töötlemata nisu, mis on kuulus oma kõrge toitainete sisalduse poolest. Kuid mis täpselt on speltajahu, kust see pärit on ja kuidas seda kasutada saab? Selles artiklis vaatleme kõiki neid küsimusi ja palju muud.

Mis on speltajahu: üldine ülevaade

Speltajahu on nisu tüüp, mis oli varem väga levinud ja seda kasvatati kogu maailmas. Kuid tänapäeval on speltanisu kasvatamine vähenenud. Speltajahu on populaarne tervisliku toidu valikuna, sest see sisaldab rohkem valku, kiudaineid ja teisi toitaineid kui tavaline nisu. Speltajahu sobib eriti hästi tervislike saia- ja küpsetistete valmistamiseks.

Speltajahu ajalugu

Speltajahu on olnud tuntud juba iidsetest aegadest. Seda kasutati laialdaselt Vana-Kreekas, Roomas ja Egiptuses. Speltajahu oli populaarne ka keskajal, kuid järk-järgult kaotas see oma populaarsuse. Tänapäeval kasvatatakse speltanisu peamiselt Šveitsis, Saksamaal ja Austrias.

Speltajahu toitained

Speltajahu on rikas erinevate toitainete poolest. See sisaldab palju valke, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Võrreldes tavapärase nisujahuga sisaldab speltajahu rohkem magneesiumi, fosforit, tsinki ja rauda. Speltajahu on ka rikas antioksüdantide poolest.

Speltajahu kasulikkus tervisele

Speltajahu kasutamine võib olla tervise seisukohast väga kasulik. See sisaldab rohkem toitaineid kui tavaline nisujahu ning võib aidata kaasa seedimisele ja vererõhu reguleerimisele. Speltajahul on ka rahustav toime ning see võib aidata uneprobleemide korral. Speltajahu sobib hästi ka gluteenitalumatuse all kannatavatele inimestele, kuna selle gluteenisisaldus on madalam kui tavalisel nisujahul.

Speltajahu kasutusvõimalused

Speltajahu kasutusvõimalused on väga laiad ning sobivad paljude erinevate toitude valmistamiseks. See sobib hästi leiva, küpsetiste ja pastatoodete valmistamiseks. Speltajahu sobib ka putru ja supi lisandiks. Speltajahu kasutamine muudab toidud tervislikumaks ja toitainerikkamaks.

Speltajahu gluteenitalumatuse korral

Speltajahu sobib hästi ka gluteenitalumatuse all kannatavatele inimestele. Siiski peaksid nad enne speltajahu kasutamist konsulteerima arstiga, et veenduda, et neil ei ole speltanisu suhtes allergiat. Speltajahu on gluteenisisalduse poolest madalam kui nisujahu, kuid sisaldab siiski gluteeni ning ei sobi tsöliaakiahaigetele.

Speltajahu kasutamine erinevate toitude valmistamisel

Speltajahu sobib hästi erinevate toitude valmistamisel. Siin on mõned ideed, kuidas speltajahu kasutada:

– Leiva ja küpsetiste valmistamine: Speltajahu sobib hästi leiva, saia ja küpsiste valmistamiseks. Sellel on mõnus pähkline maitse, mis sobib hästi erinevate kombineerimistega.
– Putru ja supi lisandina: Speltajahu sobib hästi ka putru ja supi valmistamiseks. Speltajahu võib aeglaselt sulanduda ja muuta tekstuuriks pudruks, sobides erinevate lisandite juurde.
– Pastatoodete valmistamine: Speltajahu sobib hästi ka pastatoodete valmistamiseks. Speltapasta on maitsev ja sobib hästi erinevate kastmetega.

Speltajahu ostmine ja hoiustamine

Speltajahu on saadaval enamikus tervisliku toidu kauplustes. Kuid alati tuleks uurida toote koostist ja kvaliteeti, et kindlustada speltajahu maksimaalne toitainete sisaldus. Speltajahu tuleks hoida kuivas ja jahedas kohas. Kui speltajahu on õigesti hoitud, võib see säilitada oma värskuse ja head omadused kuni aasta.

Kokkuvõte

Speltajahu on tervislik ja toitainerikas valik igal söögikorral. See sobib hästi erinevate toitude valmistamiseks ja on eriti kasulik neile, kes soovivad tervislikult toituda. Kuigi speltajahu on gluteenisisalduse poolest madalam kui tavaline nisujahu, tuleks gluteenitalumatuse all kannatajad konsulteerida arstiga enne speltajahu kasutamist. Siiski tasub proovida speltajahu erinevate toitude valmistamisel ning nautida selle tervislike omaduste eeliseid.

Veel.