Nullkulu

Nullkulu

mis on sonett?

Mis on sonett?

Sonett on kirjanduslik žanr, mis koosneb neljateistkümnest värssist ning on eriti tuntud oma kindlaksmääratud meetrika ja rütmiga. Soneti loomine võib olla keeruline, kuid kui oled selle kunsti meisterdanud, siis võivad sonetid olla eriti kaunid ja nauditavad nii lugejale kui ka loojale endale. See artikkel selgitab lähemalt, mis on sonett, selle ajalugu ning kuidas luua sonetti.

I. Mis on Sonett?
Sonett on poeetiline kirjanduslik žanr, mis koosneb neljateistkümnest värssist ning on eriti tuntud oma kindlaksmääratud meetrika ja rütmiga. Soneti esimene kaheksa rida on nn oktaav ning ülejäänud kuus rida on nn sextet. Oktaavi rütm on tavaliselt jambiline, samal ajal kui sexteti rütm võib olla jambiline, trohheiline, daktiline või anapeestiline.

II. Soneti ajalugu
Sonettide kirjutamine sai alguse sajandil Itaalias, kus Dante Alighieri, Francesco Petrarca ja Giovanni Boccaccio olid tuntud sonetikirjanikud. Sonetid jõudsid Inglismaale 16. sajandi alguses ning William Shakespeare oli üks tuntumaid sonetikirjanikke.

III. Soneti loomine
Soneti kirjutamine võib tunduda keeruline, kuid kui oled selle kunsti meisterdanud, siis võivad sonetid olla eriti kaunid ja nauditavad. Soneti loomisel on mõned peamised punktid:

Värsside rütm: oktaavi rütm on tavaliselt jambiline, samal ajal kui sexteti rütm võib olla jambiline, trohheiline, daktiline või anapeestiline.

Sünonüümide kasutamine: sonetti kirjutades on väga oluline leida sõnu, mis sobivad sulle kõige paremini, et kaunistada oma luuletust.

Riimide kasutamine: soneti neljateistkümne rea jooksul on kolm riimirühma, iga rühm koosneb kolmest kuni neljast reast. Tavaliselt kasutatakse sonettides abab cdcd efef gg skeemi.

IV. Sonetti erinevad tüübid
Sonetil on mitmesuguseid tüüpe, sealhulgas inglise sonett, itaalia sonett, hispaania sonett, prantsuse sonett ja saksa sonett. Need erinevad tavaliselt oma meetrika poolest.

V. Kokkuvõte
Sonett on kirjanduslik žanr, mis koosneb neljateistkümnest värssist ning on eriti tuntud oma kindlaksmääratud meetrika ja rütmiga. Soneti loomine võib olla keeruline, kuid kui oled selle kunsti meisterdanud, siis võivad sonetid olla eriti kaunid ja nauditavad nii lugejale kui ka loojale endale. Soneti ajalugu on mitmekesine, kuid soneti kirjutamise põhielemendid on jäänud aastate jooksul igaveseks muutumatuks. Kui soovid kirjutada oma esimest sonetti, siis peaksid alustama põhiliste põhimõtete mõistmisega ning siis harjutama ning harjutama, kuni oled oma stiili leidnud.

Veel.