Nullkulu

Nullkulu

mis on sisendkäibemaks?

Mis on sisendkäibemaks

Eestis tegutsevad ettevõtted puutuvad kokku erinevate maksudega, mille hulka kuulub ka sisendkäibemaks (SKM). Sisendkäibemaks on oluline teema ettevõtte finantsjuhtimises, kuna see mõjutab otseselt nende kulude arvestust, seega on oluline mõista, mis see maks täpselt on ja kuidas see toimib.

Sisendkäibemaks on käibemaks, mida ettevõtted maksavad toodete ja teenuste ostmisel. SKM tasutakse käibemaksu arve kaudu ning seda saab hiljem maha arvata ettevõtte käibemaksudeklaratsiooni esitamisel. SKM-i arvestatakse käibemaksu põhjal, mis on kohaldatav ostule.

Kui ettevõttel on olemas sama käibemaksumääruga sisend- ja väljundkäibemaksud, siis see tühistatakse. Näiteks kui ettevõte maksab müüja käibemaksu 20%, siis ta saab maksustatavalt summalt arvata maha ka sama suurusega SKM’i.

SKM on praktiline lahendus, mis viib ettevõtte maksuloogikas tõhususe tõstmiseni, kui müüdavate kaupade ja teenuste saamine koosneb erinevatest käibemaksu määrade kombinatsioonidest. Ettevõte suudab maha arvata kulutused, mis on tehtud toodete või teenuste ostmiseks, kuid võib maha arvata ka muud kulud, mis on otseselt seotud nende toodete või teenuste müügiga.

Kuidas sisendkäibemaks toimib ettevõtete finantsjuhtimisel

Ettevõtte finantsjuhtimine on SKM-i kasutades keeruline ülesanne ning nõuab põhjalikke teadmisi maksude deklareerimise ja maksukulude arvestamise kohta. Üks SKM-i suurimaid eeliseid finantsjuhtimises on see, et ettevõte saab kulusid optimeerida ja tulu optimeerida.

SKM võimaldab ettevõttel suurendada kasumit, sest ettevõte käibemaksukohustuslikul summalt tagasi saadud SKM mahaarvamisega vähendab toote hindu. See tähendab, et ettevõte saab sama hinnaga tooteid müüa, vähendades samas tarbijatele toote maksumust.

Sisendkäibemaksu tuleb hinnata ja arvutada iga kuluga, mis on seotud toodete ja teenuste ostmisel. Seega on oluline, et ettevõtte finantsresursside juhtimine hõlmaks kõiki sisendkäibemaksuga seotud kulusid, et tagada ettevõtte kulude ja tulude tasakaal.

Võimalused sisendkäibemaksu vähendada

Sisendkäibemaksu mahaarvamine on ettevõtte majandustulemisele oluline, kuid on ka mõned olulised kaubandusteemad, mis võivad vähendada või tühistada SKM-i mahaarvamist.

Kui ettevõte on soetanud kaupu või teenuseid eraisikult, siis ei ole käibemaksu arve kehtiv ning sellist ostu ei saa maha arvata. Samuti ei saa maha arvata kulusid, mis ei ole otseselt seotud toodete või teenuste müügiga.

SKM-i arvestamise põhimõtted

Sisendkäibemaksu arvestamine võib olla keeruline, kuid siiski on oluline mõista SKM-i arvutamise põhialuseid. Kui SKM-i summa on arvestatud valesti, siis võib see põhjustada kulude ja tulemuse tasakaalu probleeme.

SKM-i arvutamise põhimõtteid saab käsitleda järgmises järjekorras:

Arvuta toote või teenuse hind ilma käibemaksuta
Korruta toote või teenuse hind käibemaksu määraga
Lisa käibemaksuga hind toote või teenuse hinnale.

Skannerid ja SKM

Kasutades andmetöötlust, automaatset läbipaistvust ja sujuvamaid protsesse, on skannerid leidnud loomuliku kasutuse ka maksukorralduse valdkonnas. Maksunõustamine on keeruline ja selles valdkonnas on levinud palju eksitust.

Seega on maksukorraldajate ülesandeks hoida dokumendid ja arved korras nii, et maha arvata oleks võimalik kõik, mis on seotud SKM-ga. Selle protsessi saab automatiseerida, kasutades dokumendihaldustarkvara sageli koos skanneritega.

Kuidas mahaarvatavat SKMi kasutada

Mahaarvatav SKM ei ole maksuvaba tuluna ettevõttele, kuid võib siiski vähendada ettevõtte maksukulusid. Seega on oluline omada mõistmist SKM-i õigest kasutamisest ettevõtte finantsjuhtimises.

Mahaarvatava SKM-iga saab arvutada käibemaksutulu summa, millest on mahaarvatud kulud seotud toodete või teenuste seadistamisega. Seega on see oluline ettevõtte juhtimise tulemuslikkuse mõistmisel.

Järeldus

SKM on oluline maksuteema ettevõtte juhtimisel, mis mõjutab ettevõtte kulude arvestust ja seega tuleb sellest teemast mõista, milline on tema funktsioon ettevõtte kulude arvestuses. Sisendkäibemaksu kasutamine annab ettevõttele praktilise lahenduse oma maksukulude optimeerimiseks.

Kui ettevõtte sisendkäibemaksu arvutamine toimub valesti, võib see põhjustada kulude likviidsusprobleeme. Seega on oluline, et ettevõtte finantsjuhtimine mõistaks SKM-i arvutamist, et tagada tasakaal kulude ja tulu vahel.

Mahaarvatava sisendkäibemaksu õige kasutamine vähendab ettevõtte maksukohustusi. Seega võib sisendkäibemaksu mahaarvamine kujuneda väärtuslikuks ettevõtte optimeerimisvahendiks.

Veel.