Nullkulu

Nullkulu

mis on sälg?

Mis on sälg – detailne ülevaade

Sälg on puutüve soonestik, mis moodustub puu kasvades puutüvesse. Sängisid eristatakse puidu välis- ja sisemärgistega. Välimine säng moodustub väljapoolsetest rõngastest, sisemine säng aga puu südamikupiirkonnas.

Sängidel on oluline roll paljude tööstusharude jaoks, sest neid on võimalik kasutada ehitus- ja mööblitööstuses, paberitööstuses ja isegi ravimite valmistamisel.

Käesolevas artiklis vaatleme sängide tüüpe, nende kasutusalasid ja nende tähtsust erinevates tööstusharudes.

Sängide tüübid

Sängid võivad olla kas pikisuunalised või ristisuunalised. Pikisuunalised sängid kulgevad mööda puuvarre pikkust, ristisuunalised aga risti puuvarsle.

Kolm liiki ristisuunalisi sängid on:

Pernad – neid sänge leidub sageli männipuidus. Need on kitsad sooned, mis paiknevad risti puidu kiudude suunaga.

Lõhed – lõhed on laiemad kui pernad ja neid leidub tihti tammepuidus. Need langevad kokku puidu kiudude suunaga.

Puitkiud – puitkiud võivad esineda nii männi- kui tamme puidus. Need on kiud tüvepiirkonnas, mis on väga tugevad ja vastupidavad.

Pikisuunalisi sängeid on samuti kolm liiki:

Ujukpuidu sängid – ujukpuidu sängid kulgevad tavaliselt ujukpuidu joont mööda. Need sängid moodustavad mustrid, mis on kasulikud ujukpuidu tuvastamiseks.

Äärisega sängid – äärisega sängid kulgevad mööda puu tüve serva. Nende sängidega kaasneb sageli halvema kvaliteediga puit, kuna need kasvavad puu ääreosas.

Südamiku sängid – südamiku sängid paiknevad puidu südamiku läheduses. Neil on tihti tumedam värvus, kuna need sisaldavad rohkem vaiku ja tanniine.

Sängide kasutusalad

Sälgide kasutamine ehitus- ja mööblitööstuses on väga levinud, kuna need moodustavad stabiilse maatriksi, mis annab tugevuse ja vastupidavuse puust elementidele.

Sängide kasutamine paberitööstuses on samuti oluline, kuna neid kasutatakse paberipulpide kiududeks. Seejärel vormitakse need kiud paberiks.

Sängide kasutamine ravimitööstuses on samuti kasulik, kuna neid kasutatakse sageli taimsete ekstraktide ülesvõtmiseks.

Sängide tähtsus erinevates tööstusharudes

Kuigi sälgide kasutamine on väga levinud, võivad erinevad tööstusharud kaaluda sängi erinevates mõõtmetes. Näiteks võib mööblitööstus kasutada laiemaid ja pikemaid sänge, samas kui paberitööstus võib nõuda kitsamaid sänge.

Sellest tulenevalt on sängide täpne mõõtmete mõõtmine ja hindamine väga oluline, et tagada tööstusharude jaoks sobiv tooraine.

Kokkuvõte

Sälgide roll korraliku toormaterjalina erinevate tööstusharude jaoks on ülisuur. Selleks, et kasutada puitu optimaalselt ja saavutada parimad tulemused, on oluline mõista sängide tüüpe ja nende kasutusalasid. Samuti on oluline leida tööstusharule sobivad sälgimõõtmed, mis võivad olenevalt rakendusest erineda.