Mis on riskianalüüs
Riskianalüüs on meetod, mida kasutatakse potentsiaalsete ohtude tuvastamiseks ning nende riskide hindamiseks. Riskianalüüs on väga kasulik mitmete erinevate organisatsioonide jaoks, kes soovivad ennetada või vähendada oma ettevõtte tegevusest tulenevaid riske ning tagada, et nende tegevus oleks ohutu nii töötajatele kui ka keskkonnale.
Riskianalüüsi eesmärk on kindlaks teha riskantsete olukordade eest, mida saab vältida või vähendada. Riskianalüüsi sisuks on riskide hindamine, mis peaks andma organisatsioonidele ülevaate nende ees seisvatest riskidest, nende tõenäolisusest, ulatusest ja mõjudest. See aitab taustal, kus tegevus või protseduur võib olla ohtlik või kahjulik, tagada õigeaegsete ja tõhusate meetmete rakendamist.
Riskianalüüsi tähtsus kasvab iga päevaga ning on muutunud absoluutseks vajaduseks. Ükskõik milline organisatsioon peab pidevalt silma peale hoidma kõigil nendel aspektidel, mis võivad tuua majanduslikku kahju, kulutusi ja muid probleeme. Riskianalüüsi kaudu saavad organisatsioonid hinnata riske tõhusalt ning väljatöötada sobivaid meetmeid nende likvideerimiseks.
Riskianalüüsi sammud on järgmised:
Riskide identifitseerimine
Riskide avastamine on esimene samm riskianalüüsis, mis aitab tuvastada kõik riskid, mis organisatsiooni ees seisavad. See hõlmab nii sise- kui ka väliseid tegureid, mis võivad olla ohtlikud. Need tegurid hõlmavad nii materiaalseid kui ka immateriaalseid aspekte, näiteks keskkond, inimesed ja tööprotseduurid.
Riskide hindamine
Peale riskide identifitseerimist tuleb kindlaks teha nende tõsidus ja võimalik kahju. See sisaldab kõigi võimalike tagajärgede määratlemist. Hinnatakse nii tõenäosust kui ka mõju, kui konkreetne oht kujutab endast tõsist probleemi. Riskide hindamine on oluline, kuna see aitab mõista, milliseid riske on võimalik vähendada või vältida.
Riskide juhtimine
Riskide vähendamine on kohe alguses kogutud teabe tulemus. Esimene samm riskide vältimiseks on nende hindamine. Siinkohal tuleb ka konkreetseid meetmeid rakendada selleks, et ohte leevendada. Riskijuhtimine on võib-olla üks olulisemaid etappe, sest siit alates rakendatakse konkreetsed meetmed, mis aitavad probleemi lahendada.
Riski hindamine
Riski hindamine on pidev protsess, mis seisneb riskide tõhusas haldamises, laiemate riskianalüüside ja paremate töömeetodite loomises. See nõuab kõigi osapoolte aktiivset panustamist, nii et ohte saaks kontrollida ning vähene mõju maksimaalselt tõhusalt ära hoida.
Riskianalüüsi kava
Riskianalüüsi kava hõlmab kõiki riskide hindamise ja haldamise protseduure, lisaks määratletakse selle sisu. Siia kuuluvad võimalikud ohud, nende tõsidus ja nende hindamine. Kava peaks olema konkreetne ja saadaval kõigile töötajatele, et igaüks saaks teada organisatsiooni riskide analüüsist.
Riskianalüüsi tähtsus
Riskianalüüs on oluline iga organisatsiooni jaoks, sest see aitab ettevõttel vältida finantskahju, õnnetusi ja muid probleeme. Riskianalüüs võimaldab organisatsioonidel keskenduda põhitegevusele, kuna tõenäosus ebaõnnestumisele väheneb. Samuti vähendab see majanduslikku kahju ja muid kulusid, mis tekivad koos kahjuga.
Kokkuvõte
Riskianalüüs on oluline meetod organisatsioonis toimuvate ohtude ja riskide tuvastamiseks. Meetod aitab organisatsioonidel hinnata riske, mida nad võiksid tulevikus kogeda, ning välja töötada täiendavad meetmed nende ennetamiseks. Ükskõik milline organisatsioon peaks järgima kõiki riskianalüüsi proviisoreid, et tagada oma tegevuse ohutus ja edukus.
Riskianalüüs on pidev protsess, mida tuleb organitsoonis pidevalt uuendada. See tagab, et kõiki ohte võetakse arvesse ning nende mõju vähendatakse minimaalsele tasemele. Riskianalüüsi kava peaks olema saadaval kõigile töötajatele ning sisaldama kõiki riskide hindamise ja haldamise protseduure.
Tänu riskianalüüsi meetodile on ettevõtted paremini valmis tulevaste probleemide lahendamiseks ning tegevuskava väljatöötamine on palju lihtsam. Riskianalüüs aitab ettevõttel säästa ressursse ning parandada oma põhitegevust. Seega peaks riskianalüüs olema igas organisatsioonis põhilisesti, et tagada turvaline ja edukas tegevus.