Nullkulu

Nullkulu

mis on risk?

Mis on risk?

Riske tajutakse erinevalt. Mõned inimesed armastavad adrenaliinipõhiseid hobisid nagu langevarjuhüppeid, lumelauasõitu või kõvas segasõitu. Teistele võib risk olla midagi täiesti erinevat nagu oma vara kaotamine, finantsrisk või isegi risk ennast ja oma elu piiravate haiguste tekkeks. Risk on seotud eneseteadlikkusega. Kuid enne, kui me sukeldume selle konkreetsesse teemasse, vaatame, mis täpselt on risk.

Alustame sellega, et risk on olemas igas asjas. Peaaegu kõik, mis meie elus juhtub, kaasneb mingil määral riskiga. Isegi kodust lahkumine võib kaasa tuua riske, nagu autoõnnetus või kivi, mis kastest libisema hakkab ja pea pihta kukub. Seega võime defineerida riski kui midagi mitte kindlat, mis võib põhjustada mõningaid tagajärgi ja hinnates tõenäosust neid tagajärgi tekib.

Tõenäosus määratleb riski

Enamik meist tuleksid üksmeelele, et risk on seotud tõenäosusega. Me võime tunda, et tegeleme tõsisema riskiga siis, kui tõenäosus selle juhtumiseks on suurem. Näiteks, kui sõidame autos mööda kiirteed ja otsustame kinni panna, siis on meie enda elu ohtlikum. Olemasolev risk asetatakse aga ka konteksti, mitte ainult tõenäosuse, vaid ka võimalike tagajärgede suhtes. Selles näites oleme teadlikud, et kui auto avariisse satub, siis võib see olla surmav.

Riskid kogu elu jooksul

Kui vaatame igapäevast elu, siis näeme, et riskid on osa kõigest, mida teeme. Sõites tööle, treenides jõusaalis, lugedes raamatut – igasugune tegevus sisaldab mingit riski. Kuid üldises plaanis on mõned asjad, mida võiksime pidada suuremateks riskideks. Tervislik seisund on üks neist. Nagu me kõik teame, on tervisehäired vaieldamatult üks suurematest riskidest igas eas.

Igapäevane tööelu võib olla ka riskantne. Tööandjad kaitsevad oma töötajaid nii palju kui võimalik, kuid ohud töökohal võivad olla mitmekesised. Rasketes töötingimustes töötamine, vigastuste oht, stressirohke keskkond, halb toiduvalik, pikk istumine – kõik need asjad võivad mõjutada meie tööelu riske.

Finantsrisk on veel üks aspekt, mis on paljudele inimestele murettekitav. Kui riskime oma rahaga, siis kaalume alati võimalikke tagajärgi. Olgu see siis investeerimine aktsiatesse, laenu võtmine või pangakonto avamine, risk on alati olemas. Kuid nagu igal riskil, on ka finantsriskidel oma tõenäosused ja võimalikud tagajärjed, mis on erinevad iga inimese jaoks.

Kuidas riski vähendada?

Riskide vähendamine on väljakutse. Kui pole võimalik eemaldada riski täielikult, tuleb otsida, kuidas vähendada tõenäosust ja tagajärgi. Seda saab teha mitmel viisil, olenevalt sellest, milline on riskiga seotud konkreetne aspekt. Kõige olulisem on informeerituse tase. Mida rohkem sa tead, seda paremini sa mõistad ohtusid ja riske.

Üks võimalus, kuidas riskidele vastu seista, on pakkuda endale suuremat turvatunnet. Näiteks võib see tähendada vara kaitset, tervislikku toitumist, paremat rahaliste vahendite haldamist ja varude vahetamist. Lisaks võib olla kasulik professionaalne abi, kui olete mures teatud riskide pärast, nagu näiteks kindlustusvõimalused, nõustamine või eneseharimine.

Kokkuvõte

Risk on osa igapäevaelust ega ole alati halb. Kuid ohtude mõistmine ja nendega tegelemine on ülioluline. Jälgides hoolikalt oma tegevust, info jälgimist, mõistlikku varade haldamist ning professionaalset abi, võime riskidest võita ja nende parema kokkuleppimise. Soovitan oma elus olla riskivõimeline aga ka hoolas ja valmis riskidega tegelemiseks.

Veel.