Nullkulu

Nullkulu

mis on relee?

Mis on relee?

Kui oled kunagi vaadanud pisivoolu juhtimiseks loodud seadet, oled võib-olla märganud väikest seadet nimega relee. Kuid mis see relee siis täpselt on? Kuidas see töötab? Miks see on oluline?

Selles artiklis vaatleme lähemalt mis on relee, selle funktsioone, liike ja kuidas neid kasutatakse.

Mis on relee?

Relee on elektromehaaniline lüliti, mida kasutatakse väikese energia signaali kasutamiseks suurema energiaallika juhtimiseks. Relee koosneb magnetist, keelest, vedru kontaktidest ja korpusest. Magnet genereerib elektromagnetilist välja, mis tõmbab keele enda poole ja avab vedru kontaktid. Kui magnetvälja töösus langeb, laseb vedru kontaktid uuesti kokku.

Releed võivad olla avatud- või suletudkontaktidena. Avatudkontaktreaatoritel on kaks kontakti, mis on avatud, kui relee pole toimimas. Kui relee töötab, lülituvad kontaktid sisse. Suletudkontaktreleed lülituvad välja, kui releetöötab.

Releed on saadaval erinevates suurustes, voolusagedustes ja pingetes, mis määravad nende kasutusala. Näiteks väikesed relee sobivad kasutamiseks elektroonikas, samas kui suuremad relee sobivad kasutamiseks tööstuses.

Tööpõhimõte

Relee tööpõhimõte põhineb elektromagnetilisel töötamismehhanismil. Tööpöhimõtteks on see, et kui pingelang rakendatakse elektromagnetilisele mähisele, genereeritakse magnetväli, mis tõmbab keele enda poole.

Tugeva magnetvälja korral tõmbub keel piisavalt lähedale, et see avab kontaktid. See võimaldab energiavoogu läbi relee minna. Kui aga magnetvälja töösus langeb, laseb vedru kontaktid uuesti kokku.

Relee liigid

Releed on saadaval erinevates liikides, mis määravad suuresti nende kasutamisel. Need liigid hõlmavad elektromagnetilisi relee, hallide seas olevaid relee, festoonrelee ja K-siirupi relee.

Elektromagnetilised relee

Elektromagnetiline relee koosneb elektromagnetilisest mähisest, liikuvast kontaktkonstruktsioonist, vedrudest ja statsionaarsetest kontaktsetetest. Elektromagnetiline relee on kõige tavalisem relee tüüp ja seda saab kasutada laias valikus rakendustes.

Hallide seas olevad relee

Hallefektseid releesid saab kasutada elektrilises rakenduses, ilma et kontaktide füüsiline liikumine tekiks. Need relee kasutavad magnetvälja, et kontrollida andmete ja energia liikumist. Halleseadmetes on eranditult tavaliselt ainult üks kontaktivaba kontakt.

Festoonrelee

Festoonrelee kasutab kontaktide vahetamiseks pikka vahetust. Need releed sobivad tavaliselt välistele allikatele kõrgeid sagedusi. Need on ideaalsed lahendused elektrikaubiku juhtimiseks.

K-siirupi relee

K-siirupi relee kasutab magnetvälja, et filtreerida anomaalsed tingimused lühisest. Need relee lahendused on vastupidavamad ja tõhusamad kui tavalised elektri- ja mehaanikarelee.

Rakendused

Releed on laialdaselt kasutusel mitmesugustes rakendustes ja seadmetes. Allpool on loetletud mõned peamised rakendused, kus releeid kasutatakse.

– Kõnesignaali lülitamine: Releed saab kasutada telefonisignaalide lülitamiseks, et tagada nende õige kohalejõudmine.

– Elektrilised kütted: Releeid kasutatakse elektrilise küttesüsteemi juhtimiseks alternatiivvooluenergiaenergiaallikate abil.

– Automaatselt juhitavad küttesüsteemid: Releet saab automaatselt juhtida temperatuuri, niiskuse ja valguse võimekust erinevates seadmetes.

– Kurvimeetodite kontroll: Releeid kasutatakse sageli ka erinevate kurvi- ja linemõõtmise süsteemide abil.

Lõppsõna

Relee võib tunduda keeruline seade, kuid see on oluline osa paljudest füüsikaliste seadmete toimimisest. Nagu oleme selles artiklis näinud, on releeid erinevaid liike ja neid saab kasutada mitmetes rakendustes. Sõltumata sellest, kas tegelete elektroonikaga või töötate tööstussektoris, on tõenäoline, et olete releeid kasutanud või neist vähemalt kuulnud.

Veel.