Nullkulu

Nullkulu

mis on ravikanep?

Ravikanep on taim, mida kasutatakse erinevate haiguste raviks. Seda kasutatakse kogu maailmas, kuid siiski paljud inimesed ei ole teadlikud nende ravivõimalustest kanepi abil. Ravikanepi kasutamine on Eestis eriti keeruline, kuid Euroopa Liidu teistesse riikidesse võrreldes on see lubatud. Sellest artiklist leiate põhjaliku ülevaate sellest, mis on ravikanep, kuidas seda kasutatakse, millist mõju see avaldab inimese tervisele ning millised on selle võimalused tulevikus.

Mis on Ravikanep?

Ravikanep on hanepimediste liik, mida kasvatatakse spetsiaalselt meditsiiniliseks kasutamiseks. Kanep sisaldab üle 100 erineva tüüpi kemikaali, mille hulka kuuluvad kannabinoidid, terpeenid ning flavonoidid. Kannabinoidid on peamised ained, mida kasutatakse meditsiinilistel eesmärkidel ning millest eristatakse kahte peamist tüüpi: delta-9-tetrahüdrokannabinool (THC) ning kanabidiool (CBD).

THC on aine, mis annab kanepile algselt psühhoaktiivse toime, see tähendab, et selle tulemusena tekib suitsetajale eufoorilise aisting. Kuid THC-l on ka valuvaigistav toime, mis teeb selle kasutamise meditsiinis väga vajalikuks. CBD aga ei oma psühhoaktiivset toimet, kuid sellel on tugevad analgeetilised omadused.

Kuidas ravikanepi kasutatakse?

Ravikanepi kasutamine sõltub haiguse tüübist ja selle sümptomitest. Enamasti tuleb kanepit suitsetada, kuid seda saab kasutada ka erinevate toodete kujul nagu näiteks õlid, kapslid, kreemid jne. Ravikanepi kasutamisel on palju erinevaid eeliseid, näiteks leevendab see valu, krampe, iiveldust, miinustoloogiat, depressiooni ja paljusid muid terviseseisundeid.

Mida arvab Eesti seadusandlus ravikanepi kasutamisest?

Eestis on ravikanepi kasutamine väga piiratud. 2005. aastal muudeti narkootiliste ainete seadust nii, et kanep sisaldub selles nimekirjas kõige rangemas kategoorias. Seega on kanepit Eestis väga keeruline saada, isegi juhul kui selle kasutamine oleks tervisliku seisundi tõttu vajalik.

Kuid muutused on toimumas ka Eestis. Näiteks kevadel 2020 alustasid terviseameti ravimiosakonna töötajad uurimistööd ravikanepi kasutamiseks kui meditsiinilist ravi. Samuti lubavad järjest enam Euroopa riigid ravikanepi kasutamist meditsiinilistel eesmärkidel. Seetõttu ei ole välistatud, et ka Eesti lähitulevikus uuendab oma seadust, et võimaldada ravikanepi kasutamine nii meditsiinilistel kui ka teaduslikel eesmärkidel.

Kas ravikanep on legaliseeritud Euroopa Liidus?

Ravikanepi kasutamine on Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide vahel erinev. Mõnes riigis on ravikanepi kasutamine täielikult lubatud, samas kui teistes on see võimalik ainult teatud tingimustel. Kuid on ka selliseid EL liikmesriike, kus ravikanepi kasutamine on täiesti ebaseaduslik.

Seetõttu on ravikanepi kasutamisel kogu Euroopa Liidus vaja järgida rangemaid standardeid ja reegleid. Näiteks on oluline märkida, et ravikanepi kasutamine peab olema arsti soovitusel ning seda tuleb kasutada meditsiinilise ja teadusliku eesmärgil.

Kokkuvõttes

Ravikanep on meditsiiniline taim, mis sisaldab kannabinoidide

raviomadusi nagu THC ja CBD, mis on vajalikud erinevate terviseseisundite raviks. Ravikanepi kasutamine on paljudes Euroopa Liidu riikides juba legaliseeritud, kuid Eestis on seda veel lubatud ainult teaduslikul eesmärgil. Ravikanepi kasutamisel on palju erinevaid eeliseid, kuid siiski on oluline järgida rangemaid reegleid ning konsulteerida arstiga enne selle kasutamist.

Kui soovid rohkem teada sellest, kuidas ravikanepi toimib ning milline on selle mõju terviseseisundile, siis on oluline otsida rohkem infot erinevatelt spetsialistidelt.

Veel.