Nullkulu

Nullkulu

mis on rasvad?

Mis on rasvad

Rasvad on oluline toitaine, mida keha vajab hea tervise säilitamiseks. Need on energiavarud, millest keha saab energiat. Rasvad aitavad ehitada ja remontida rakke ning kaitsta siseorganeid. Samuti on rasvad olulised taimsete ainete, nagu vitamiinide lahustamisel, et need saaksid organismi kergemini imenduda.

Rasvad jagunevad kahte peamisse kategooriasse: küllastunud ja küllastumata rasvhapped. Küllastunud rasvhapped on tahked ja küllastumata rasvhapped on vedelad. Küllastunud rasvhapped on teadaolevalt ebatervislikud, kui neid tarbitakse suurtes kogustes, kuna need võivad tõsta kolesteroolitaset veres ja suurendada südamehaiguste riski.

Küllastumata rasvhapped jagunevad kaheks peamiseks tüübiks: monoküllastumata rasvhapped (MUFAs) ja polüküllastumata rasvhapped (PUFAs). MUFAs sisalduvad näiteks oliiviõlis, pähklites ja avokaados. PUFAsi leidub kalas, pähklites ja seemnetes ning need sisaldavad oomega-3 ja oomega-6 rasvhappeid. Need on olulised organismi tervise jaoks ning aitavad vähendada südamehaiguste riski.

Kokkuvõtteks on rasvad oluline osa tervislikust toitumisest. Näiteks sobib toiduvalikus hästi oliiviõli, pähklid, kala ja avokaado. Kuigi rasvad on olulised, tuleb neid tarbida mõõdukalt. Tervisliku toitumisega saab vältida südamehaigusi ja teisi terviseprobleeme. Oluline on valida tervislikud rasvad ning hoiduda küllastunud rasvhapetest.

Veel.