Nullkulu

Nullkulu

mis on ram?

Mis on RAM?
RAM, täisnimetusega Random Access Memory, on arvutisüsteemi oluline riistvarakomponent, mis mängib rolli mäluna. RAM on arvuti lühiajaline (vahemälu) mälu, kus käimasolevad programmid ja andmed hoitakse nii, et nendega oleks lihtne juurde pääseda. Sellise mälu peamiseks erinevuseks välise kõvaketta suhtes on see, et RAM pääseb andmetele juurde otse ilma füüsilist liikumist vajavate mehhanismideta.

RAM toimimine
RAM põhieesmärk on kiire andmevahetus. Andmete kiireks lugemiseks ja kirjutamiseks on RAM jagatud väikesteks osadeks, mis on nimetatud rakkudeks. Iga rakk võib hoida ühte bitti informatsiooni, kas sisse (1) või väljas (0). Arvuti kasutab signaale, et lugeda rakkudesse paigutatud informatsiooni ning seda muuta ja salvestada.

Samuti avab RAM arvuti programmele mõeldud mäluruumi. Sel juhul on RAM-võrk kasulik, kuna töötava programmiga vahetatakse pidevalt teavet. Kui andmed oleksid salvestatud kõvakettale, siis oleks mäluruum tunduvalt aeglasem. Järelikult, mida rohkem RAM-i on, seda rohkem aadressiruumi on arvutisüsteemis kättesaadav, mida tulemuseks ka kiirema ja sujuvama arvuti töötamise.

Mis eristab RAM-i teistest mälu tüüpidest?
Tegelikult on RAM üks kahest arvuti mälutüübist. Teine mälutüüp on püsiv mälu, mis on tuntud ka kui salvestusruum või kõvaketas. Kõvaketast kasutatakse programme ja andmeid pikka aega säilitamiseks, mis tähendab seda, et see on võimeline säilitama teavet ka pärast arvuti väljalülitamist.

RAM erineb kõvakettast, et see koosneb kiibist või kiipidest, mis tuleb paigutada süsteemi kindlasse pesasse. Seda on võimalik kergesti vahetada, võrreldes kõvakettaga, mis tuleb üldjuhul kinnitada arvutisse spetsiaalse kinnituse kaudu. RAM-i kasutamise suurim eelis on veel kiiruses, et kõvaketta andmed peavad liikuma füüsilises ruumis, mis võib võtta palju aega, RAM-i puhul liiguvad need andmed talletatud programmi või rakenduse ja mäluliipi vahel kiiresti.

Miks on RAM-i kogus oluline?
Arvuti RAM-i kogus on oluline, sest iga mäluruumi osa saab võimaldada rohkem teavet salvestada. Selliselt võimaldab süsteem programmidel töötada sujuvalt kiiresti jälgides teavet ilma aeglustusteta. Kui rakendusel on piisavalt mälu, mis on kiiresti kättesaadav, siis on võimalik hõlpsamalt lähtestada süsteemi, vahetada programme ja suurendada kiirust.

Mida tähendavad RAM-i kiirusminevik ja tulevik?
RAM-i kiirus on määratud selle töötlemissageduse ja mäluruumi suuruse järgi. Kui sul on vajadus suurema mahtuvuse ja kiiruse järele, siis tulevikus on sul võimalik konfigureerida endale rohkem RAM-i. Uuel tehnoloogial on väiksemad mäluliidid ning need võtavad vähem matet. Lisaks tunduvad RAM-kiibid ka muutuvat reserveeritud ehitusprotsessiga väga kiiretki.

Järeldus
RAM on oluline rakenduste ja programmi käitumise seisukohast, sest see võimaldab operatsioonisüsteemil ajutiselt salvestada kasutustingimustega seotud andmed ja juurde pääseda neile kiiresti ning tõhusalt. Selle abil saate oma süsteemi optimeerida ning tõsta tervikuna arvuti kiirust. Seega on RAM kui keskne mälu mõõdukas vahemälu, mis võib aidata tõsta nii teie arvuti kiirust kui ka üldist jõudlust. Hea RAM-i kiirus toetab teie arvutit ning aitab teil väga kiiresti suhelda.

Veel.