Nullkulu

Nullkulu

mis on pankreatiit?

Mis on pankreatiit

Pankreatiit on põletikuline haigus, mis mõjutab kõhunääret. Kõhunääre asub mao taga ning seda peetakse seedesüsteemi üheks tähtsaimaks elundiks. See toodab ensüüme, mida vajatakse toidu seedimiseks ning insuliini hormooni, mis reguleerib veresuhkru taset.

Pankreatiidi korral hakkab kõhunääre tootma liiga palju ensüüme, mis seejärel hakkavad seedima pankrease rakke ise. See võib põhjustada tõsiseid tüsistusi ning püsivat kahjustust elundile.

Mis põhjustab pankreatiiti?

Pankreatiidi põhjused võivad olla mitmed, kuid peamisteks põhjusteks loetakse alkoholi kuritarvitamist ning sapiteede ummistust. Teisalt võib pankreatiidi põhjuseks olla ka geneetiline eelsoodumus ning mõned meditsiinilised seisundid.

Sümptomid ja diagnoosimine

Pankreatiidi korral tekivad tavaliselt tugevad kõhuvalud, mis võivad kiirguda selga. Samuti võib esineda kõhulahtisust, iiveldust ning oksendamist. Diagnoosi seadmiseks võib arst kasutada ultraheliuuringut, kompuutertomograafiat või MRI-d.

Ravi ja prognoos

Pankreatiidi ravi sõltub haiguse raskusest ning võib hõlmata mitmeid meetodeid, nagu dieedi muutmine, ravimite võtmine ning kirurgiline sekkumine. Tõsiste tüsistuste korral võib osutuda vajalikuks haiglaravi.

Pankreatiidi prognoos sõltub haiguse tõsidusest ning sellest, kui varakult ravi alustatakse. Kerge pankreatiidi korral võib paranemine toimuda iseseisvalt ning raskematel juhtudel võib haigus olla surmav.

Kokkuvõte

Pankreatiit on tõsine haigus, mis võib põhjustada tõsiseid tüsistusi ning püsivat kahjustust kõhunäärmele. Pankreatiidi põhjused võivad olla mitmed, kuid peamiseks põhjuseks peetakse alkoholi kuritarvitamist ning sapiteede ummistust. Haiguse sümptomiteks on tavaliselt tugevad kõhuvalud, kõhulahtisus, iiveldus ning oksendamine. Ravi võib hõlmata mitmeid meetodeid, nagu dieedi muutmine, ravimite võtmine ning kirurgiline sekkumine.

Veel.