Nullkulu

Nullkulu

mis on päikeseenergia?

Mis on päikeseenergia?

Meie planeetile saadetakse igal aastal tohutul hulgal päikesevalgust, mis võiks rahuldada kogu inimkonna energiavajaduse. Päikeseenergiat kasutatakse ennekõike elektri tootmiseks, kuid seda saab kasutada ka erinevate tehnoloogiliste rakenduste jaoks. Mis on päikeseenergia ja kuidas see toimib? Sellest kõigest räägime selles artiklis.

Mida tähendab päikeseenergia?

Päikeseenergia on elektrienergia, mida toodetakse päikesekiirte kasutamisel. See tähendab, et päikeseenergia saamiseks kasutatakse päikesekiiri, mis jõuavad Maale. Kõik päikeseenergia tehnoloogiad ja süsteemid võivad kasutada päikesevalgust elektri tootmiseks. Päikeseenergia on saadaval nii päeval kui öösel, kuid päikeseenergial on suurem tähendus päikesetõusu ja -loojangu ajal, kui on rohkem päikesevalgust.

Mis tüüpi päikeseenergia tehnoloogiad on olemas?

On erinevaid päikeseenergia tehnoloogiaid, mis võivad aidata elektrit toota. Need hõlmavad järgmist:

Fotovolgaika süsteemid
Fotovolgaika süsteemid kasutavad päikesekiirte muundamist elektrivooluks. Päikeseenergia süsteemid koosnevad päikeseenergia paneelidest, millel on fotoelektrilised rakud. Nende rakukeste ülesanne on muundada päikesevalgus elektrivooluks. See elektrivool salvestatakse akudesse ja võib olla kasutatud kohe või hiljem.

Päikesevee soojendussüsteemid
Päikesevee soojendussüsteemid kasutavad päikesevalgust sooja vee tootmiseks. Need süsteemid koosnevad kollektorist, mis on paigaldatud katusel või maa peal ja kus soojendatakse veepaaki kasutades päikeseenergiat.

Päikeseküte
Päikeseküte on mugav ja energiat säästev viis kodude ja tööstushoonete soojendamiseks. Päikesekütte süsteem koosneb kollektorist, soojusvahetist ja küttepaagist. Päikesekiirgus langeb kollektorile, mille kaudu veekandev paiskas liigub ja salvestatakse soojusvahetis. Selle protsessi tulemusena kasutatakse päikeseenergiat ruumide soojendamiseks.

Passiivne päikeseküte
Passiivne päikeseküte on lihtne ja odavam viis päikesenergia ärakasutamiseks. Selleks tuleb rajada hoone nii, et päikeseenergiat oleks võimalikult palju ära kasutada. Sel viisil kasutatakse hoonete loomulikku kuju ning seeläbi luuakse päikese abil soojus.

Keskkütte süsteemid
Keskkütte süsteemid kasutavad päikeseenergiat suuremahulisteks keskkütte seadmeteks ja soojuspumpadeks. Päikese soojus salvestatakse jaotusseadmetesse ja seejärel kasutatakse süsteemi abil soojuse edastamiseks.

Miks on päikeseenergia tähtis?

Päikeseenergia on tähtis, kuna see on odav ja saastevaba energiaallikas. See on enamikes kliimatingimustes piiramatu ja võimaldab suurepärast alternatiivi fossiilsetele kütustele. Elektri tootmiseks kasutatava päikeseenergia süsteemi hooldus on lihtne ja ei nõua palju ressursse, mis muudab selle väga atraktiivseks.

Kes kasutavad päikeseenergiat?

Päikeseenergiat kasutatakse kogu maailmas. Siin on mõned näited riikidest, kes kasutavad seda kõige enam:

Saksamaa
Saksamaa on juhtiv päikeseenergia kasutaja maailmas. 41% riigi energiast toodetakse päikesevalguse abil.

Hiina
Hiina sai 28% oma energiast päikeseenergiast.

Jaapan
Jaapan kasutas 13% oma energiast päikeseenergiat.

USA
USA arendab pidevalt oma päikeseenergiasüsteeme. Üha enam valitsusasutusi ja kohalikke omavalitsusi on hakanud kasutama päikeseenergiat.

Tšiili
Tšiilis kasutatakse päikeseenergiat juba kaugel faktiliselt, vajaduse tõttu oma energiaimporti koomale tõmmata. Seda kasutatakse 44% riigi uuest energiatootmisest.

Kokkuvõte

Päikeseenergia on tuleviku energiaallikas, mis on puhas ja looduslik ning tuleb piiramatult. Tegelikult annab päikeseenergia Maale rohkem energiat kui vajatakse. Päikeseenergia on täna odavam kui fossiilne kütus ning nõuab vähem hoolduskulusid. See on ka suurepärane alternatiiv elektrienergia tootmiseks. Artiklis käsitletud päikeseenergia süsteemid on tõhusad ja lihtsad võimalused elektri tootmiseks. Oleks tore, kui meie planeedi energiavajadused saaksid katta sajaprotsendiliselt päikesest saadava energiaga ja muuta seeläbi meie keskkonna puhtamaks.