Nullkulu

Nullkulu

mis on ovulatsioon?

Mis on Ovulatsioon?

Ovulatsioon on naise menstruaaltsükli oluline osa, kus munasarja folliikulis küpsenud munarakk vabaneb munasarjast, liigutades seda mööda munajuhet emaka suunas. Kui munarakk kohtub spermaga, võib tekkida viljastumine.

Ovulatsiooni tsükkel kestab tavaliselt umbes 28 päeva, kuid see võib erineda sõltuvalt individuaalsest naise menstruaaltsüklist. Mõned naised võivad kogeda lühemat või pikemat tsüklit.

Munarakk liigub mööda munajuha umbes 12–24 tundi pärast ovulatsiooni ja võib oodata sperma kohtumist kuni 24 tundi. Kui sperma ei kohtu munarakuga, siis hakkab munarakk hääbuma ja lagunema ning väljub koos järgmise menstruatsiooniga.

Ovulatsioonifaas

Ovulatsioonifaas on individuaalne tsükli periood, mis algab 12-14 päeva enne menstruatsiooni esimest päeva ja lõpeb ovulatsiooni hetkel. Sellel ajal tõuseb naissuguhormoon östrogeeni tase ja folliikuli hävib, vabastades munaraku.

Östrogeeni tõus avaldab naistele mõju, sealhulgas emakakaela lima suurenenud produktsioon ja kehatemperatuuri tõus. Ovulatsiooni aeg on viljastumiseks kõige soodsam aeg.

Ovulatsiooni määramine

Munarakk on viljastumisvõimeline ainult ovulatsiooni ajal. Seetõttu on oluline teada, millal ovulatsioon toimub, kui soovite rasestuda.

Mõned meetodid ovulatsiooni määramiseks hõlmavad kehatemperatuuri jälgimist, ovulatsiooni testi kasutamist, emakakaela lima uurimist ja menstruaaltsükli jälgimist. Neid meetodeid saab kasutada ka vältimiseks, kui soovite, et rasestumine ei toimuks.

Keha märgid, nagu kehatemperatuuri tõus, emakakaela lima tootmise suurenemine ja kerge kõhuvalu võivad viidata ovulatsiooni toimumisele.

Ovulatsioonihäired

Mõnel naisel võib tekkida ovulatsioonihäire, mis võib takistada rasestumist. Sellised häired hõlmavad polütsüstiliste munasarjade sündroomi (PCOS), hüperprolaktineemiat ja kilpnäärme alatalitlust.

Üks levinumaid ovulatsioonihäireid on PCOS, mida iseloomustab munasarjade struktuurne häire ja hormoonide ebanormaalne tasakaal. Naised, kellel on PCOS, võivad kogeda ebaregulaarseid menstruaaltsükleid ja ovulatsiooni probleeme.

Diagnostika ja ravi

Ovulatsiooni häireid saab diagnoosida arsti juures käies. Arst võib teha vereanalüüsi, ultraheliuuringu ja munasarjade hormonaalse analüüsi.

Ravi sõltub häirest. PCOS-i ravi hõlmab sageli kehakaalu langust, ravimeid, nagu karbokseamiid ja metformiin, kasutamist ja vajadusel viljastumisvõimalusi, nagu kunstlik viljastamine.

Järeldus

Ovulatsioon on oluline protsess inimese paljunemises. Ovulatsiooni jälgimine on oluline nii rasestumise soovijatele kui ka rasestumise vältimiseks. Ovulatsioonihäire võib takistada loomulikku rasestumist, kuid diagnoosimise ja sobiva ravi korral on võimalik rasestuda ja tervislikku rasedust kanda.