Nullkulu

Nullkulu

mis on osteokondroos?

Mis on Osteokondroos: Sümptomid, Ravi ja Ennetamine

Osteokondroos, tuntud ka kui selgroolülide ketta degeneratsioon, on patoloogiline seisund, mida iseloomustab selgroolülide ketaste degeneratsioon ja hävimine. Osteokondroos võib esineda erinevates kehaosades, kuid kõige tavalisemad on emakakaela, rindkere ja nimmepiirkonna piirkonnad.

Kui osteokondroos hakkab arenema, hakkavad selgroolüli kettad kahanema ja kaotavad niiskuse, mis muudab nad vähem elastseks ja vastupidavaks. See võib põhjustada lülisamba erinevate osade valulikkust, nagu näiteks selgroo alaosas olev valu. Osteokondroosi sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt selle asukohast ja raskusastmest.

Sümptomid

Kõige sagedamini esinevad osteokondroosi sümptomid on valu ja jäikus selgroo erinevates piirkondades. Siin on mõned peamised sümptomid:

Valu: Valu võib olla terav, torkav või tuim. See võib ulatuda ka kätesse ja jalgadesse.

Jäikus: Seljaosa võib muutuda jäigaks või raskeks liikuda.

Tuimus: Tuimus või kihelus kätes ja jalgades võib olla tingitud närvide kokkusurumisest.

Lihasnõrkus: Seljalihased võivad kaotada oma tugevuse ja tooni.

Kui osteokondroos on jõudnud edasilükatud staadiumi, võib see viia tõsistesse tagajärgedesse nagu närvide kahjustus ja isegi lõppeb puudega. Kui teil on selgroo piirkonnas valu, pöörduge kindlasti arsti poole.

Ravi

Osteokondroosi ravi võib sõltuda selle asukohast ja raskusastmest. Enamasti soovitavad arstid valuvaigisteid ja lihasrelaksante. Need võivad aidata leevendada valu ja jäikust ning parandada üldist heaolu.

Peale selle võib füsioteraapia aidata leevendada valu ja parandada lihastoonust. Harjutusi saab kohandada vastavalt konkreetselt iga patsiendi vajadustele.

Mõnedel juhtudel võib raviks olla ka kirurgiline sekkumine. Operatsiooni kasutamist saab käsitleda ainult äärmuslikel juhtudel, kus ravimid ja füsioteraapia oleksid juba ebaefektiivsed. Kirurgia hõlmab sageli degeneratiivsete ketaste eemaldamist ja asendamist kunstlikuga.

Ennetamine

Osteokondroosi ennetamine võib aidata vältida haiguse tekkimist. Siin on mõned ennetusmeetmed, mida saate järgida:

Aktiivne eluviis: regulaarne treenimine ja liikumise hoidmine aitavad tugevdada seljapiirkonna lihaseid.

Õige kehahoiak: Hoidke selja sirge, kui seisate, istute või tõstate raskusi. Põlved peaksid olema painutatud ja raskusi tõstes hoidke need lähedal kehale.

Õige kehapositsioon: magama peaks alati sobival madratsil ja padi peaks olema korralikult paigutatud nii, et selg oleks õigesti toetatud.

Toitumine: Toitumine peaks olema tasakaalustatud ja rikas vitamiinide ja mineraalide poolest, mis toetavad luu ja lihaskonna tervist.

Kokkuvõte

Osteokondroos on tavaline selgroo patoloogia, mis võib põhjustada valu ja muid ebameeldivaid sümptomeid. Õigeaegne diagnoosimine ja ravi on haiguse prognoosi jaoks kriitilised. Lisaks võib ennetamine aidata vältida haiguse tekkimist tulevikus. Peamine ennetusmeede on aktiivne eluviis ja õige kehapositsiooni säilitaminen.

Veel.