Nullkulu

Nullkulu

mis on optiline kaabel?

Mis on optiline kaabel – avastades kiudoptikat

Optilised kaablid kasutavad valguskiiri, et edastada andmeid ja signaale erinevate seadmete vahel. Tavaolukorras ravitakse neid kiude korpuse ja kaabli abil. Kiudoptiline side, kuidas see ka toimub?

Mis on optiline kaabel?

Optiline kaabel on väga õhuke ja hapravõitu kaabel, mis kasutab valguskiiri andmete edastamiseks. Optilisi kaableid valmistatakse klaasist või plastist kiududest, mille läbimõõt on alla inimese juuksekarva. Iga kiuga saab edastada suurt hulka teavet.

Lisaks kiududele on optilises kaablis ka vajalikud kaabli katted, mis hoiavad kiude koos ja kaitsevad neid keskkonna võimalike mõjude eest. See hõlbustab kaabli paigaldamist ja annab kaablist sujuvama kuju. Ühe optilise kaabli abil saab edastada mitut erinevat signaali või isegi laia ringkonnaga.

Kuidas toimub andmete edastamine kiudoptilise side abil?

Kiudoptiline side töötab nii, et sulguvad signaalid saadetakse ühest kaabliotsast teise. Optilise kaabli otsas saab signaaliks olla näiteks laser- või led-valgus. Valgusenergia võib liikuda kiiremini kui elektromagnetiline energia, mis on tavalises kaablis. Kiudoptiline side on seega palju kiirem kui traditsiooniline kaabeläratus.

Signaalide maksimaalne edastuskaugus sõltub optilise kiudplaadi kvaliteedist ja loomulikult kasutatavast teknoloogiast. Uued kiudoptilised sidevaatlused võimaldavad edastada signaale sadadele kilomeetritele ilma andmeedastuse kadumata. See teeb neist suurepärased andmeedastusvalikud paljudesse erinevatesse valdkondadesse, sh teadus- ja meditsiinitehnoloogiasse.

Optilise side kaabli kasutamine

Optilist kaablit kasutatakse kõige sagedamini interneti, telekommunikatsiooni ja ka erinevate teaduslike uurimistööde jaoks, mis nõuavad kiiret ja tõhusat andmeedastust. Valguskiirte edastamise tõttu pakuvad kiudoptilised sidekaablid paremat kvaliteeti ja suuremat ribalaiust, mis teeb neist interneti kaablistaaride poolt kõige kiirema valiku.

Optilisi kaableid kasutatakse ka mujal, kus elektrimurd langeks vastuvõtlikule asukohale. Neid kasutatakse ka mehaanilises arvutustehnikas, kus ülitäpsed andmed tuleb edastada ilma täpsust kaotamata. Optiline kaabel on ka usaldusväärsem valik, kuna see ei satu häirete ja elektromagnetiliste mõjude külge nagu traditsioonilised kaablid.

Järeldused

Lõppkokkuvõttes on optiline kaabel ideaalne valik juurdepääsetavate andmete edastamiseks kiirelt ja ohutult. Kiudoptiline side on järjest muutunud üha populaarsemaks keerukate andmetöötlusprotsesside teostamisel. Optilise kaabli loomisprotess ja tehnoloogia arenevad aga järjepidevalt, nii et ettevõtted, organisatsioonid ja inimesed üle kogu maailma saavad seda usaldusväärset andmete edastamisvormi mugavalt ära kasutada.

Veel.