Nullkulu

Nullkulu

mis on opioidid?

Mis on opioidid

Opioidid on tugeva valuvaigistava toimega ained, mis leevendavad nii ägedat kui ka kroonilist valu. Need ravimid leevendavad valu, muutes aju tajumist valu suhtes. Opioidid leevendavad valu ka ilma, et see mõjuks ravi eesmärgil ohtlikult. Kuid sellest hoolimata on opioidid tugevalt sõltuvust tekitavad ja võivad põhjustada ka muid kõrvaltoimeid. Selles artiklis räägime põhjalikumalt opioidide kasutamisest, selle riskidest ja eelistest.

Mis on opioidide ajalugu?

Opioidid on kasutusel olnud juba iidsetest aegadest ning on saadud mooniseemnetest. Seda kasutati juba Mesopotaamias valu leevendamiseks. Aja jooksul hakati opioidide tugevamaid versioone kasutama ka anesteesiana kirurgias. Tänapäeval kasutatakse opioidide tugevamaid ja sünteetilisi versioone kasvajate, vigastuste ja teiste valu sümptomite raviks.

Millised on erinevad opioidid ja nende toime?

Opioidid kuuluvad kesknärvisüsteemi allasurumise rühma. Selle tõttu vähendavad opioidid keha tundlikkust valu suhtes. Kuna need ravimid tegutsevad aju piirkondades, mis kontrollivad naudingut ja meeleolu, siis kui opioidid hakkavad toimima, võib tunda eufooriat, rahulolu ja rahulikkust. Sealhulgas võib tekkida ka kerge uimasus, isutus ja kerge aeglane hingamine.

Mõned levinumad opioidid hõlmavad morfiini, oksükodooni, hüdrokodooni, kodeiini, fentanüüli, tramadooli ja metadooni. Igal opioidil on erinev tugevus ja ravi omadused. Näiteks kasutatakse kodeiini sageli köha ja kerge valu leevendamiseks, samas kui morfiin on mõeldud tugevama valu raviks.

Millised on opioidide kasutamise riskid?

Peamine opioidide kasutamisega kaasnev risk on sõltuvus. Organism võib kiiresti sõltuvusse jääda, kui inimene kasutab ravimeid pikka aega suurtes kogustes. Kuid opioidide kuritarvitamine võib anda ka muid kõrvaltoimeid, sealhulgas iiveldust, oksendamist, kõhukinnisust, unisust, peavalu ja väsimust. Lisaks võivad opioidid häirida seedeprotsessi, vähendada testosterooni taset ja tekitada südameprobleeme.

Eriti ohtlikud on opioidid üleannustamise korral, mis võib põhjustada hingamisprobleeme ja isegi surma. Kuna opioidid tekitavad isegi mitmeid kõrvaltoimeid, siis kui kahtlustate endal opioidisõltuvust, võtke kindlasti ühendust arstiga.

Millal opioidide kasutamine on vajalik?

Opioidid on tõhusad valu leevendajad, mis aitavad paljudel patsientidel oma tervislikku seisundit paremini kontrollida. Neid kasutatakse peamiselt tugevamate valude leevendamiseks ning neid võidakse anda ka vähktõvega seotud valu raviks. Opioidide kasutamist võib kaaluda ka siis, kui muud valuravimid ei aita.

Eriti oluline on meeles pidada, et opioidide annus ja kasutusaeg tuleb määrata vastavalt patsiendi individuaalsetele vajadustele ja tervislikule seisundile. Kõigil, kes võtavad opioidide ravimeid, peab olema arsti järelevalve. Kui arst on korrektselt määranud annuse, võivad ohud olla piiratud.

Järeldus

Kokkuvõtvalt võib öelda, et opioidid on tugevad valuvaigistid, mis aitavad paljudel inimestel oma tervislikku seisundit kontrollida. Need toimivad tõhusalt ja kiiresti, kuid võivad kahjuks olla väga sõltuvust tekitavad. Seega tuleb nende ravimite kasutamisel jälgida ettevaatusabinõusid ja juhiseid, mis annavad arstid. Kui märkate endal sõltuvust või kahtlustate seda, siis pöörduge kohe arsti poole.

Veel.