Nullkulu

Nullkulu

mis on multš?

Mis on multš?

Kui oled aednik või aiapidaja, siis kindlasti oled kuulnud või isegi kasutanud multši. Aga mis see täpsemalt on ja millist kasu see võib sulle pakkuda? Sellele küsimusele vastame artiklis käesoleva artikli käigus.

Mis on multš?

Multš on orgaaniline või anorgaaniline materjal, mida kasutatakse taimekasvatuse alusmaterjalina. Multšimaterjali lisamine taimede all kasvupinnasele aitab kaasa umbrohtude ja umbrohtude idanemise ennetamisele, niiskuse säilitamisele, mulla temperatuuri stabiliseerimisele ning liigse mulla erosiooni kontrollimisele.

Multši võib valmistada mitmesugustest materjalidest, nagu näiteks õled, kompost, koorik, kive, turvas, lehed, muru jne. Igal multšimaterjalil on oma eelised ja puudused ning maitse-eelistused, nii et sa peaksid valima materjali vastavalt oma vajadustele ja taimede nõuetele. Ole kannatlik ja tee oma uuringut, sest valitud multš on oluline osa suurepärase aiakujunduse loomises.

Multši roll aedade kasvatamisel

Multšimise kasutamine kasvaõires aitab kaasa taimede tervislikule kasvule ja saagikusele ning aitab ennetada paljusid probleeme. Multšimise olulisemate rollide hulka kuuluvad:

Umbrohtude ja umbrohu idanemise ennetamine

Multšimine takistab umbrohu ja umbrohu idanemist, kuna see muudab nende all asuvat kasvupinda raskesti ligipääsetavaks. Kasvutee blokeerijana hoiab multš ka liigse kärpimise või koristamise jooksul taimi kahjustatud aladel ning võimaldab neil taastuda ilma suurema stressita.

Multši omadused, nagu tihedus ja struktuur, aitavad kaasa umbrohu ja umbrohu kasvu ennetamisele, hoides niiskuse kontrolli all ning taimede kasvule sobiva temperatuuri ja hallataktiivsuse tasemega.

Niiskuse säilitamine

Multšimine aitab säilitada kasvupinnase niiskust ning vähendada vajadust sagedase kastmise järele. Multši kihi poleerimine takistab niiskuse kiiret aurustumist, säilitades sellega piisava niiskuse ja luues tingimused taimede optimaalseks kasvuks ja viljade saagikuseks.

Mulla temperatuuri stabiliseerimine

Multš aitab stabiliseerida temperatuuri ja niiskustaset taime juurtel, hoides mulda optimaalsel temperatuuril ja hoides ära luksumise või üleküpsemise riski. See omakorda võib aidata kaasa taimede püsivale kasvule ja tugevusele ning suuremale vastupidavusele kõrgete või madalate temperatuuride või äärmuslike ilmastikutingimuste suhtes.

Liigse mulla erosiooni kontrollimine

Multšimine aitab kontrollida liigset mulla erosiooni, hoides mulda paigal isegi tugevate vihmade või tuuletegevuse korral. See omakorda hoiab oma aiaplaadi või aia terviklikuks ja aitab ennetada nõlva erosiooni ja pinnaerosiooni.

Millist multši valida?

Multši valimisel on oluline kaaluda paljusid tegureid. Näiteks peaksid kaaluma, millist tüüpi mulda te kasvatate, mis on teie piirkonna ilmastikuolud, millist tüüpi taimed on teie aia suurimad mured, kui palju vett te kasutate, milline on teie muldkatte mahutavus, milline näeb konkreetne multš välja ja kui kaua teie konkreetse multši korjamisel aega võtab. Kui olete kogu selle teabe otsimise protsessis, hankige kindlasti parim võimalik valik ja kasutage oma aia eelaimuses alati multši.

Erinevad multšimisvalikud sobivad erineva taimekasvuga paremini. Näiteks turvast kasutatakse tavaliselt põõsaste jaoks, kuna see on happeline ja hoiab mulda niiskuse eest, samal ajal kui prahi kasutatakse sõnajalgade ja puude jaoks, kuna see on mittehädavuseks ja aitab mulda vabaneda. Lehed sobivad sageli salati jaoks, kuna neil on hea toitainete sisaldus, samal ajal kui puiduhakk sobib puu- ja köögiviljade jaoks, kuna see on aluseline ja aitab taimedel kasvada. Murumätas aitab kaasa paremaks kasvuks ka taimede pea kõrvale ja on madalam väljanägemisega.

Multšimisel tuleks vältida kõiki multšimõjureid, nagu tuhk, liit, must ja värvilised plastid jne. Need materjalid võivad olla mürgised ja kahjustada taimi. Multšimisel on oluline hinnata hoolikalt teie konkreetse aia vajadusi ja valida vastavalt parim valik.

Kokkuvõte

Multš ei ole ainult dekoratiivne viimistlus, vaid ka väga kasulik taimekasvu ja üldise aias heaolu jaoks. Kui keegi ütleb sulle, et pead seda tegema, ärge kartke mingil juhul proovida: sukelduge ja leidke oma aia jaoks parim võimalus. Multši lisamine oma aeda aitab kaasa kasvu ja tervislikule saagikusele ning hoiab ära palju probleeme. Kindlasti vali oma aia jaoks parim segu, kasuta seda õigesti ja naudi kaunist ja tervist aeda läbi kogu aasta!

Veel.