Nullkulu

Nullkulu

mis on meem?

Mis On Meem? – Kõik Mida Sa Pead Sellest Teadma

Meeme näeme me igal pool internetis – need on populaarsed GIF-id, naljakad pildid, Twitteri naljad, naljakad YouTube’i videod ja palju muud. Kuid mis need meemed tegelikult on, ja kuidas nad alguse said? Selles artiklis selgitame, mis on meem, ning kuidas nad on osaks tänasest kultuurist.

Meemide Tutvustus

Algselt kasutati “meemi” sõna Dawkinsi poolt tema 1976. aasta raamatus “The Selfish Gene” kirjeldamaks ideid, mida inimesed jagavad kultuurilises mõttes. Dawkins kirjutas, et meemid laienevad läbi kultuuride, põhjustades nende mõju kasvamist.

Sellele vaatamata, ei saanud meemide tänapäevane tähendus alguse Douglas Adamsi raamatust “Pukur”, kus ta kasutas sõna kirjeldamaks “kõike, mida saab edasi anda” – sest see tähistab tänapäeval meeme täiuslikult.

Meemid ulatuvad kaugemale piltide ja GIF-ide vallas. Meemid võivad olla jokkivarjundid, tähenduses muudetud laulusõnad, viraliseerunud videod, ebaõnnestunud reklaamid või igasugused naljakad trendid.

Meemide Loomine

Igaüks võib luua meemi, kuigi paljud neist väga populaarsetest on tekkinud tänu fännide kreatiivsusele ning sellele, kuidas interneti kogukonnad neid ülemaailmselt jagavad. Ning selleks, et meem populaarseks saaks, peab see sobima koldersõbra-mentaliteediga, mis tähendab sisuliselt seda, et fännid peavad tundma end erilistena, teades, et nad jagavad midagi eksklusiivset.

Kui me seda traditsioonilise reklaamiga võrdleme, näeme kohe, et meemid on erinevad, kuid mõnes mõttes ka täpselt samasugused – mõlemad üritavad turundada oma sõnumit laiale publikule. Meemidel on aga see eripära, et lisaks traditsioonilisele reklaamile on neil ka piisavalt naljakust ning edasiandmist, võttes arvesse fännide loova panuse ja individuaalse panuse, mis aitavad neid omakorda jagada.

Meemide Põhielemendid

Meemid koosnevad tavaliselt mitmest elemendist. Esimene on pilt või video, millele järgneb lühike tekstiline osa, mis seletab, miks see on naljakas või miks inimestel peaks olema meemiga seoses emotsioonid. Paljud populaarsed meemid pärinevad kinofilmidest, animafilmidest ning teleprogrammidest.

Tavaliselt on meemides ka “taglines” ehk fraasid, nagu “Igal aastaajal on olemas mõni uus meem” või “Kui proovid jagada oma meemi sõpradega, siis järelikult see on naljakas”.

Meemide Mõju Meie Kultuurile

Meemid on paljuski mõjutanud meie popkultuuri. Naljad saavad kergemini levida ning suur hulk inimesi kogevad samu nalju samal ajal. Selles mõttes on nii hea kui halb – kui meemid võivad võimendada ka mõnd positiivset sõnumit, annavad nad võimaluse levitada ka valet infot ning negatiivsust ningr rassistlikke-jms muljeid ja üldsega absoluutselt kõike, millest inimesed naeru saavad.

Samuti võivad meemid aidata leida inimestel ühist keelt ning võimendada nende eneseväljendust. Paljud meemid on juba muutunud popkultuuri ikoonideks ning on selleks, et jääda.

Meemide Lõppsõna

Meemid on tänase kultuuri lahutamatu osa ning nende populaarsus kasvab koos interneti levikuga. Tegemist on jumekate naljadega, mis annavad võimaluse paljudele eneseväljenduseks, kuigi seda võib kasutada ka halbade kavatsuste tarbeks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et meemid teevad meie päevi lõbusamaks ning täidavad meid kõigega, mis on lõbus ja naljakas. Need on ka midagi, mida traditsiooniline reklaam lihtsalt ei suuda teha.

Veel.