Nullkulu

Nullkulu

mis on mäng?

Mis on mäng – mängimise olemus ja väärtus

Mängimine on olnud inimkonna oluline osa juba sajandeid. Mängud võivad olla rõõmutoovad, harivad, sotsiaalsed, loovad, samuti ka stressivähendavad ja teatud mõttes ka teraapilised. Mõned inimesed peavad mängimist lõõgastavaks ajaveetmiseks, teised leiavad mängudest võistluslikku põnevust. Üks on kindel, mängud on muutunud üha olulisemaks, eriti tehnoloogia kiire arenguga. Kuid mis on mängimise olemus ja väärtus?

Mängud on tegevused, mis nõuavad mentaalset ning füüsilist aktiivsust. Need võivad olla nii füüsilised kui ka vaimse pingutusega seotud. Mängud võivad olla lihtsad või keerukad, individuaalsed või grupipõhised. Ühine neile kõigile on aga see, et mängud on uurimisväärsed, loomingulised ja tekitavad tundeid.

Mängude väärtus inimestele

Mängimine arendab inimeste loovust ja intelligentsust. Mängides võib arendada oma probleemilahendamise oskusi, parandada oma mälu ja keskendumisoskust ning ka loovust. Näiteks strateegilised mängud nagu male ja pokker arendavad mõtlemisoskust ning otsustusvõimet. Samuti inspireerivad mängud loovuse kasvatamist.

Mängimine on ka suurepärane võimalus sotsiaalseks suhtluseks ja suhete arendamiseks. Mängud võivad aidata inimestel luua uusi sõprussuhteid ning ka paremaid näiteks partneri- ja töösuhteid. Mängimine sisaldab endas koostöö, kaasamise, osa saamise ja vastandumise aspekte.

Mängude tüübid

Mängud on mitmekesised ning neid on väga erinevaid tüüpe. Üheks näiteks on rollimängud nagu Dungeons & Dragons, kus mängijad saavad loovutada Rollimängijatena täielikult enda keha ja mõtlemisvõime ning täita rolli “iseendaks”. Samuti on populaarsed strateegiamängud nagu Risk, millel on mitmekesised liikumisalased skeemid. Spordimängud, arvutimängud, telefonimängud ja palju muud on ka populaarsed mängud.

Mängude positiivne mõju tervisele ja heaolule

Mängudele pühendatud aja veetmine on suuresti terapeutiline tegevus. Mängud aitavad võidelda stressi ja ärevuse vastu ning parandada emotsionaalset ja vaimset tervist. Näiteks võib mängimine vähendada ajutist stressi, mis on seotud igapäevase tööga. Mängimine võib lisaks ka parandada une kvaliteeti. Kuid tuleb jälgida, et mängud ei muutuks liialdusteks, sest see võib põhjustada olukorda, kus mängija ärkab 6-7 tundi päevas ja see võib viia terviseriskideni.

Mängimise positiivsed mõjud kehtivad ka kriitilistes tingimustes, kui inimesed proovivad oma tundeid ja stressirohkust maandada. Paljud (loodus)psühholoogid kasutavad mänge eluohtlike situatsioonidega toimetuleku praktiliseks õppematerjaliks. Sellises olukorras tunneb inimene end turvalisemalt, sest mängud võivad olla vahend, millega teatud äri- ja elulistest olukordadest peale saada.

Kokkuvõte

Mängimine on inimese jaoks oluline vahend eneseväljendusviiside otsinguil ja sotsiaalse elu täiendamiseks. Mängud on terviseteadlikkuse ja vaimse tervise seisukohast väga olulised. Need aitavad arendada aju ja parandada meie mõtlemisoskusi. Mängimise olemus ja väärtus võivad sõltuda mängutüübist, kuid ühine neile kõigile on nende terapeutiline mõju ja meelelahutuslikkus.

Mängimise suurima väärtuse säilitamiseks soovitame siiski seda mõõdukalt teha ning valida erinevate mängutüüpide vahelise tasakaalu leidmisel teile sobiv ja personaalne viis.