Nullkulu

Nullkulu

mis on luupus?

Mis on luupus?

Luupus on autoimmuunhaigus, mis võib mõjutada mistahes organit või süsteemi kehas. Haigus võib olla kerge või raske, ja sümptomid võivad varieeruda inimeseti. Luupus esineb sagedamini noortel naistel, kuid haigestumise risk suureneb igas vanuses.

Haiguse algus võib olla aeglane või äkiline, kuid sagedamini kujuneb välja järk-järgult. Esmased sümptomid võivad olla väsimus, palavik, juuste väljalangemine, nahaprobleemid ja valud erinevates kehapiirkondades.

Luupuse põhjused

Luupuse täpne põhjus pole teada, kuid arvatakse, et haigus tekib geneetiliste ja keskkonnategurite kombinatsioonil. Mõned arstid usuvad, et haiguse arengus võivad osaleda ka hormonaalsed muutused.

Autoimmuunhaigused tekivad siis, kui immuunsüsteem, mis peaks ründama nakkusetekitajaid ja võitlema haigustega, hakkab ründama keha enda kudesid ja organeid. Inimesed, kes põevad autoimmuunhaigust, on sageli vastuvõtlikumad infektsioonidele ning neil võib olla ka vähem energiat ja tugevust.

Luupuse diagnoosimine

Luupuse diagnoosimine võib olla keeruline, sest sümptomid on sageli sarnased teiste haigustega nagu fibromüalgia, kroonilise väsimuse sündroomi ja reumatoidartriidiga. Arstid kasutavad erinevaid teste, et tuvastada haiguse olemasolu ja määrata haiguse tüüp.

Diagnostilisi teste võib olla ka rohkem, kui inimesel on üks või mitu sümptomit. Kui arstidele tundub, et haigus on tõenäoline, võivad nad teha vereanalüüsi, et kontrollida immuunsüsteemi tasakaalu.

Luupuse ravimine

Luupuse korral on ravi eesmärk vähendada sümptomeid ja mõjutada immuunsüsteemi reaktsiooni keha sisemuses. Arstid võivad kasutada erinevaid ravimeid, mis aitavad vähendada põletikku, valu ja turset.

Uuemad ravimid, nagu Benlysta, aitavad mõjutada immuunsüsteemi spetsiaalseid osi, mis on seotud haigusega. Benlysta on ainus bioloogiline ravim, mis on heaks kiidetud USA-s luupuse ravi jaoks.

Lisaks ravimitele on oluline ka elustiili muutmine, et vähendada stressi ja parandada tervist. Inimestel, kellel on luupus, soovitatakse vältida päikesevalgust ja suitsetamist, hoida regulaarselt võimlemist ja süüa tervislikku toitu.

Luupuse kokkuvõte

Luupus on autoimmuunhaigus, mis mõjutab keha erinevaid süsteeme ja organeid. Sümptomid võivad varieeruda inimeseti, kuid hõlmavad sageli väsimust, nahaprobleeme ja valusid erinevates kehapiirkondades.

Täpne luupuse põhjus pole teada, kuid arvatakse, et haigus tekib geneetiliste ja keskkonnafaktorite kombinatsioonil. Inimesed, kellel on luupus, peavad elustiili muutma, et vähendada stressi ja parandada tervist.

Luupus võib olla ravitav, kuid haiguse tüüp ja raskusaste võivad mõjutada ravi edukust. Parima tulemuse saavutamiseks on soovitatav leida spetsialist, kes suudab leida konkreetse ravi, mis sobib individuaalsele olukorrale.

Veel.