Nullkulu

Nullkulu

mis on lumi?

Mis on lumi?

Talvised on Eestis tavaliselt külmad ja lumerohked. Sageli tuleb ette küsimus, mis on lumi? Lihtsalt öelduna on lumi see valge, külm ja õhuline aine, mis langeb tavaliselt talvel maapinnale ning katab selle paksu valge vaibaga. Kuid lumi pole ainult ilus nähtus; see mõjutab elusolendeid ja loodust. Selles artiklis räägin lume tekkest, omadustest ja mõjust.

Mis on lume teke?

Lumi pole midagi muud kui vesi, mis on külmunud jääkristallideks atmosfääris. Lume tekkimine sõltub temperatuurist ja niiskusest. Talvel jahenevad õhumassid ning veeaur muutub külmumist soodustavate tingimuste tõttu lumeks. Lume tekkeks vajalik temperatuur on tavaliselt alla nulli kraadi. Lumetormide ajal võib ööpäevane õhutemperatuur olla madalam kui 20 kraadi. Kui temperatuur on liiga madal, ei teki lund, kuna vesi on külmutatud. Kui niiskus on liiga madal, võib koguneda ainult vähe lund.

Omadused

Lumi on erakordselt õhuline aine, mis koosneb jäätunud veetilkadest. Selline vesi on kuju poolest kuuskümmend või isegi rohkem korda suurem kui vedelal kujul. Seetõttu on lume tihedus väga madal ja see on võimeline õhus hõljuma. Lume pind on väga habras, kuna jääkristallid on kergesti purustatavad. Sellepärast sa võid libastuda, kui sa kõnnid lumel.

Lumi ja ökosüsteem

Lumi mõjutab elusolendeid ja loodust märkimisväärselt. Taimed, loomad ja linnud peavad kohanema lumerohke keskkonnaga. Eestis elab palju loomi, kes talvituvad lumel. Need hõlmavad põdrad, metskitsed, rebased ja jänesed. Lumerikkal talvel on ladvaga puud ja kõrged puud hõlpsalt purunematud, põhjustades mingit koormust.

Lumi ja talisport

Lume juures on ka positiivne külg. Talispordialad on Eestis laialt levinud ja nii mõnigi inimene, lastest kuni eakate vanuserühmadesse, nautivad talve ja lumerohket aega. Lumi võimaldab harrastada näiteks suusatamist, lumelauasõitu, kelgutamist, matkamist ja palju muud.

Järeldus

Lumi on hilissügisest kevadeni oluline moodustis, mis mõjutab meie keskkonda ja elusolendeid. Nüüd tead, mis on lumi, kuid sellest aru saamiseks on oluline pöörata tähelepanu selle tekkimise protsessile ning omadustele. Samuti mõistame, et lume mõju ökosüsteemile on märkimisväärne. Tundes ja armastades lund, on meil rohkem austust meie looduse ja meie planeedi vastu.