Nullkulu

Nullkulu

mis on lühinägelikkus?

Mis on lühinägelikkus?

Lühinägelikkus on levinud nägemishäire, mis mõjutab miljoneid inimesi üle maailma. See häire esineb siis, kui silm ei suuda pilti õigesti vaadata. Tegelikult lühinägelikkus tähendab seda, et silm on võimeline nägema väikseid objekte lähedalt, kuid kaugemaid esemeid on raske fokuseerida või näha. Lühinägelikkus võib olla põhjustatud mitmetest faktoritest, sealhulgas geneetikast ja keskkonnast.

Lühinägelikkuse sümptomid

Lühinägelikkuse sümptomid võivad ilmneda igas eas. Kõige sagedamini esineb see aga noortel ja teismelistel. Tavaliselt märkavad inimesed lühinägelikkuse sümptomeid siis, kui nad hakkavad tajuma, et kauged objektid muutuvad häguseks ja raskesti eristatavaks. See võib põhjustada peavalusid, silma ärritust ja valgustundlikkust.

Lühinägelikkuse põhjused

Lühinägelikkuse põhjused võivad olla mitmekülgsed. Üks põhjus võib olla geneetiline eelsoodumus. Uuringud on näidanud, et kui vanematel on lühinägelikkus, on nende lastel suurem tõenäosus selle häire tekkeks. Kuid ka keskkond ja elustiil võivad mängida rolli lühinägelikkuse tekkimises. Nt. pikaajaline arvuti ekraani ees olemine võib põhjustada lühinägelikkust.

Lühinägelikkuse diagnoosimine

Lühinägelikkuse diagnoosimiseks võib arst teha põhjaliku silmauuringu. See hõlmab nägemistesti, kus inimene peab vaatama erinevaid objekte, et hinnata nende nägemist. Samuti võib arst teha silma astigmatismi ja silma purunemisvõime testimist. Mõnes olukorras võib olla vajalik silmapõhja uurimine.

Lühinägelikkuse ravi

Lühinägelikkuse ravi hõlmab mitmeid erinevaid meetodeid, sõltuvalt häire tõsidusest. Kui lähedalasuvate objektide lugemine ja nägemine on piisavalt selge, ei ole ravi vajalik. Kuid kui nägemine kaugel on hägune või segane, võivad preparaadid, näiteks prillid või kontaktläätsed aidata nägemist parandada.

Lisaks võib kaaluda refraktiivkirurgiat. Seda tüüpi operatsioonid võimaldavad vähendada lühinägelikkust, parandades silma võimet fokuseerida kaugemaid objekte.

Lühinägelikkuse ennetamine

Lühinägelikkuse ennetamine on võimalik tegelikult. Loomulikul teel võib silmade tervise säilitamiseks teha järgmist:

– Võimalikult palju õues käimine, eriti päikesepaistelise ilmaga, hommikupäevadel.
– Silmade raskusi vältimiseks peaks olema umbes 60cm kaugusel ekraanist, kui vaatate neid.
– Kaitsta silmi pikaajalise ekraanikasutuse asemel.
– Istuda lugemiseks paremates valgusoludes.

Selle kõige keskel on siiski oluline teha koostööd silmaarstiga, kuna professionaalne nõustamine tagab teie silma tervise hoidmise koguni vanaduspõlve.

Kokkuvõte

Lühinägelikkus on levinud nägemishäire, mis mõjutab miljoneid inimesi. See häire esineb siis, kui silm ei suuda pilti õigesti vaadata. Lühinägelikkust võivad põhjustada mitmed tegurid, sealhulgas geneetika ja keskkond. Lühinägelikkuse diagnoosimiseks võib arst teha põhjaliku silmauuringu. Lühinägelikkuse ravi hõlmab mitmeid erinevaid meetodeid, sõltuvalt häire tõsidusest, sealhulgas prillid, kontaktläätsed ja refraktiivkirurgia. Silmade tervise säilitamine võib olla tegelikult lihtne, kui järgite õigeid ennetusmeetmeid ja lasete silmaarstil regulaarselt oma silmi uurida.

Veel.