Nullkulu

Nullkulu

mis on liitintress?

Mis on liitintress?

Liitintress on matemaatiline arvutus, mida kasutatakse rahanduses ja majanduses. Liitintressi kohaselt arvutatakse intress enne fikseeritud aja möödumist ning see lisatakse põhiosale. Järgmiste aastate jooksul arvutatakse intress põhiosale ja sellele lisatakse fikseeritud intressimäär. Seda protsessi korratakse automaatselt mitu aastat, kuni lõplik summa jõuab soovitud tulemuseni.

Liitintressi kontseptsioon on üks olulisemaid rahalistes investeeringutes. See võimaldab investoritel teenida rohkem raha, kuna põhiosa suureneb koos intressidega. Liitintressi tasu arvutatakse sageli aastakasumi baasil ning investeeringute väärtus suureneb eksponentsiaalselt koos aja möödumisega.

Kuidas liitintress töötab?

Liitintress on protsess, kus aja möödudes kantakse intressi määr põhiosal üle uutele intressiarvutustele. See võimaldab põhiosal kasvada ja iga uue perioodi jooksul kogutakse ka intressi.

Kõige lihtsam näide on juhul, kui investeeritakse 100 eurot 10 aastaks 5% aastaintressiga. Aasta lõpus suureneb investeering 5% ulatuses ning kasvu jätkub iga järgmise aastaga.

Järgnevalt on toodud konkreetne näide:

Algset investeeringut 100 eurot, millele lisatakse iga aasta intressi 5%

aasta investeeringusse lisandub 5% intressi ning sellest tulenevalt kasvab see 105 euroks.

aasta investeeringusse lisandub 5% intressi algsummalt, mis on 100 eurot. Sellest tulenevalt kasvab investeering 110,25 euroks.

aasta investeeringusse lisandub uuesti 5% aastaselt intressimääralt ning kasv on 115,76 eurot.

Seda protsessi korratakse uuesti ja uuesti, kuni investeering ulatub 162,89 euroni 10 aasta järel.

Miks on liitintress oluline?

Liitintress on oluline, sest see võimaldab raha pikaajaliselt kasvatada. Kui intressimõju on pikemaajaliselt suurem kui inflatsioonimäär, suureneb põhiosa tegelikult ajas.

Teine tähtis tegur on intressimäärade kasv. Mida kõrgem on intressimäär, seda kiiremini kasvab põhiosa. Seega on intressimäära kasv tavaliselt soodne ajahetk investeeringu tegemiseks.

Liitintressi kasutatakse sageli rahatähtede, näiteks säästu- ja investeerimiskontode ning pensionifondide investeerimisstrateegiates. Kuid see ei piirdu ainult rahandusega. Seda kasutatakse ka teistes valdkondades, nagu matemaatika ja statistika, et arvutada riskimäära ja selliste varade väärtust, mis kasvavad ajas.

Kokkuvõtteks

Liitintress on matemaatiline kontseptsioon, mida kasutatakse rahanduses, majanduses ja statistikas. See võimaldab investori likviidsust suurendada aja jooksul ning raha kasvatada pikaajalises perspektiivis. Paljud inimesed kasutavad seda rahaliste investeeringute valdkonnas, sest see aitab kaasa raha kasvule. Seetõttu tasub liitintressi kontseptsiooni ja selle olulisust mõista, et teha õigeid investeerimisotsuseid.

Veel.