Nullkulu

Nullkulu

mis on liik?

Mis on liik: Kõikvõimaliku liikumise uurimine

Liikumine on igapäevaelu lahutamatu osa. See võib olla kõndimine, jooksmine, ujumine, sõitmine, või põhjatu, näiliselt kurnav tantsupõrandal. Oleme harjunud liikumisega looduslikes tingimustes, näiteks mäel ronimisel ja liivase rannajoone uurimisel. Aga mida me tegelikult teame selle kohta, kuidas meie liikumine toimub?

Liikumine, olgu siis inimene või masin, põhineb selgetel füüsika- ja biomehhaanika põhimõtetel. Inimesed on alati otsinud uusi viise liikumise uurimiseks ja edasiarendamiseks. Teadlased loovad pidevalt uusi teste ja analüüse, et paremini mõista meie keha tööd ja võimeid.

Läbi aegade on erinevad liigutuste teaduse valdkonnad edasi arenenud, keskendudes spetsiifiliste liikumisviiside ja nende biomehaanika uurimisele. Kõik need erinevad valdkonnad püüavad mõista keha füüsilist talitlust ja kuidas see töötab koos meie lihaste, luude ja teiste organitega.

Liikumisteadus hõlmab kaks olulist aspekti: sporditeaduse ja biomehaanika. Need kaks distsipliini omavad olulisi kvantitatiivseid ja kvalitatiivseid aspekte liikumise elementidest, üksikasjade kirjeldusest kuni süvaanaluüsideni.

Sporditeadus on suunatud inimkeha füüsiliste võimete parandamisele ja spordikutse kõrgetasemelisele treenimisele. Teadusuuringud keskenduvad keha reaktsioonidele spetsiifilistele treeningutele ja kuidas keha suudab kohaneda uute tingimustega.

Biomehaanika uuringud on suunatud aga erinevatele liikumisvormidele ja nende uurimisele teaduse ja tehnika seisukohast. Need uuringud aitavad mõista, kuidas positsioon, kiirus ja välimusega seotud tegurid võivad mõjutada liikumise põhiomadusi.

Liikumisest rääkides, on raske ignoreerida spordikultuuri kasvu ja selle seost biomehaanikaga. Paljud sportlased ja treenerid kasutavad biomehaanikat, et luua uusi, optimeeritud treeningprogramme ning hinnata ja jälgida vigastuste põhjuseid ja ravimeetodeid.

Liikumisest rääkides tasub kindlasti välja tuua ka nn “functional fitness”, mis domineerib tänapäeval sportliku eluviisi osana. Funktsionaalse fitnessi rõhutamine on andnud inimestele võimaluse lihtsustada oma treeningkava, keskendudes rohkem keha loomulikele liikumisviisidele, ja vähendades tunde spordisaalis.

Seega, liikumine võib olla kõikjal meie ümber ning me kasutame seda iga päev. Sellest hoolimata ei oska me alati selgitada, kuidas meie keha konkreetseid liigutusi teeb. Liikumise teadus aitab meil paremini mõista meie organismi füüsilisi võimeid ja tööpõhimõtteid, avades teed edasisteks uuringuteks, treeninguteks ja arenguks.

Kokkuvõttes on ilmselge, et inimese liikumine on seotud paljude teaduslike ja tehnoloogiliste põhimõtetega. Liikumiste teaduse valdkonnad aitavad meil mõista keha sensoorseid, motoorseid ja kognitiivseid protsesse, mis on seotud erinevate liikumistega. Nii sporditeadus kui ka biomehaanika on omaette teaduslikud distsipliinid, millel on eraldi uurimismeetodid, ning mis aitavad meil paremini mõista meie keha ja füüsilisi võimeid.

Veel.