Nullkulu

Nullkulu

mis on laam?

Mis on laam?

Laam on imetajaliik, mis kuulub kaamelite sugukonda ning on levinud peamiselt Põhja-Aafrikas ja Araabia poolsaarel. Laamadeks võivad olla nii isased kui ka emased. Laamade tugevad jalad ja suured käpad aitavad neil püsida kõrbesel ja karstilisel maastikul, kus nad sageli elavad.

Laamad on tuntud oma võime poolest pikka aega ilma veeta vastu pidada, samuti katsedeta vedada raskusi ja pikki kauguseid. Nad on sageli kasutusel kaubaveoks ning ekskursioonidel oma püsiva ja kindla käitumise tõttu.

Laamade anatoomia

Laamadel on piklikud kaelad ja kitsad pead, millel on väikesed kõrvad ja ninaaugud. Nende silmad on suured ja tumedad ning võimaldavad neil näha kaugel ja öisel ajal. Laamade kõrgus varieerub tavaliselt 1,7–2,3 meetrit ning nende kaal võib olla 130–200 kilogrammi.

Laamade keha on kaetud paksu ja vedelikku tõrjuva villakattega, mis aitab neil kuumust ja külma taluda. Laamade villad on sageli kasutatud riiete ja vaipade valmistamiseks ning kaitsevad neid ka päikese ja tolmurohu eest. Erinevalt llamatena tuntud sugulastest on laamadel ainult üks kühveldunud seljaosa.

Laamade käitumine

Laamad on sotsiaalsed loomad, kes elavad tavaliselt karjades ja moodustavad püsivaid sidemeid oma kaaslastega. Isased laamad saavad omavahel sageli tülli, kui asju lahendada ei õnnestu, tekivad tihti rünnakud. Emased laamad on tavaliselt agaramad poegadega, kuid isased võivad samuti selles protsessis osaleda.

Laamad on rahulikud ja intelligentsed imetajad, kellele meeldivad rutiin ja seltskondlikkus. Tavaliselt võib laama jääda rahulikuks, kui talle hästi lähenetakse, ning on seetõttu sageli sobilikud ka lastega peredele.

Laama kasutamine

Laamad on pikka aega olnud kasutusel kauba ja transpordiloomadena. Nende võime pikka aega ilma veeta vastu pidada ja raskeid koormaid vedada on teinud neist vaese ja loodusliku elukeskkonnaga kooskõlas olevate maapiirkondade jaoks sageli asendamatu ressursi.

Laama villast tehtud rõivad on soojad ja kaitsevad äärmuslike kliimatingimuste eest. Ilusa ja tugeva kiudu tõttu on laamavill kvaliteetsem ja ka kallim kui paljud teised sarnase otstarbega materjalid. Lisaks on laamad kasutusel ka mägedes matkamise ja turisminduse valdkondades autos juhid, kohalikud giidid ja alpinistid.

Kokkuvõte

Laamad on kõrgelt arenenud kohastumuslikud imetajad, kellel on hämmastav võime taluda ekstreemseid kliimatingimusi, samuti suurt vastupidavust raskuste vedamisel ja pikkadel kaugustel. Laamade sotsiaalne iseloom ja rahulik käitumine on teinud neist väärtuslikud kaaslased ja abilised looduslikest elukeskkondadest koosnevates piirkondades.

Kokkuvõtteks võib öelda, et laamatel on palju positiivseid omadusi ning nende kasutamine on väga laialt levinud olnud juba tuhandeid aastaid. Laamade suurepärase kohastumusvõime ning rahuliku ja sotsiaalse iseloomu tõttu on nad saanud paljude inimeste südametes vaieldamatult koha.

Veel.