Nullkulu

Nullkulu

mis on kuuvarjutus?

Mis on kuuvarjutus?

Kuuvarjutus on haruldane ja muljetavaldav astronoomiline sündmus, kus Kuu paistab kaetuna Maal asuva varjuga. Kui Kuu asub Maast kaugemal kui Päike, tekib täiskuu. Kuid kui Kuu satub Maast läbi ja Päikese poole, võib Maal tekkida kuuvarjutus.

Kui kuuvarjutus toimub, tekib Kuu kuma hoopis teistsugune kui tavaliselt. Selle asemel, et olla säravalt hele, omandab ta punaka tooni. See on tingitud Maa atmosfäärist kajastuvast päikesevalgusest, mis hajub läbi õhukihi.

Kuuvarjutust saab näha ainult piiratud ajaperioodil. Tavaliselt kestab see 2-3 tundi ja toimub harva. Vaatlus peaks toimuma öösel, kui Kuu on taevas ja ilm on selge.

Kuuvarjutuse tüübid

Kuuvarjutus on kahte tüüpi: täielik ja osaline.

Täielik kuuvarjutus toimub siis, kui Maa on vahele jäänud Päikese ja Kuu vahele ning täis Kuu liigub täielikult Maa varjus. See toob kaasa punase varjundiga täiskuu, mida saab täheldada kogu Maal.

Osaline kuuvarjutus tekib siis, kui Kuu liigub ainult osaliselt Maaga võrreldes Maa varjuga. See toob kaasa osalise varjutuse, mida on mõnes piirkonnas peaaegu tundmata.

Kuuvarjutuste nimed

Aastate jooksul on registreeritud mitmeid kuuvarjutusi, millel on olnud erinevad nimed. Mõned neist nimetustest pärinevad täiskuude vananenud nimedest, samas kui teised nimetused iseloomustavad kuuvarjutuse asukohta taevas.

Tuntumad kuuvarjutuste nimed on järgmised:

– Täiskuu jaanuaris: Huntide kuuvarjutus
– Täiskuu veebruaris: Lume kuuvarjutus
– Täiskuu aprillis: Roosa kuuvarjutus
– Täiskuu juulis: Särava kuuvarjutus
– Täiskuu septembris: Kogumiku kuuvarjutus
– Täiskuu detsembris: Paju kuuvarjutus

Kuuvarjutuse vaatlemine

Kuuvarjutuse vaatlemiseks on mitmeid viise. Kui ilm on selge ja Kuu on taevas, võib vaatlus toimuda palja silmaga. Teine võimalus on kasutada teleskoopi või binoklit, et näha Kuu pinda üksikasjalikumalt.

Kuuvarjutuse vaatlemisel on oluline valida õige vaatluskoht. Parim koht vaatlemiseks on avatud ala, millelt Kuu on nähtav ja millest avaneb hea vaade taevas. Kui kuuvarjutus toimub piirkonnas, kus võib olla palju pilvi, on soovitatav jälgida ilmateadet.

Kuigi kuuvarjutus on üks unikaalne ja haruldane sündmus, pole see ohtlik vaatamiseks. Kuuvarjutuse vaatluseks ei ole vaja mingit erivarustust ega rakendusi. Vaatluseks võime valmistuda isegi mitu päeva ette.

Järeldus

Kuuvarjutus on kaunis nähtus, mis juhtub harva ja toob kuma ainulaadse tooniga. Selle astronoomilise sündmuse jaoks on palju otsitud ning leitud Surya Siddhanta ja Aryabhatta nimesid. Kõige olulisem on valida sobiv koht vaatlemiseks. Kuuvarjutus on muljetavaldav sündmus ja peaks just nimelt seda tekitama ka inimestes – emotsioone ning huvi taevas toimuvate sündmuste vastu.

Veel.