Nullkulu

Nullkulu

mis on kõrvetised?

Mis on kõrvetised: Põhjused, Sümptomid, Ravi ja Ennetamine

Kõrvetised on seedetrakti häire, mis võib põhjustada ebameeldivaid sümptomeid nagu põletustunne rinnus, iiveldus, oksendamine, kõrvetava maitse suus ja valu rinnus. See võib juhtuda igal ajal, kuigi sagedamini juhtub see pärast söömist ja pikaliheitmist. Kui kõrvetised on korduvad või intensiivsed, võib see olla märk tõsisemast terviseprobleemist, näiteks GERD (gastroösofageaalne reflukshaigus).

Selles artiklis käsitleme kõrvetiste sümptomeid, põhjuseid, ravi ja ennetamist.

Kõrvetise Põhjused
Kõrvetised võivad tekkida seetõttu, et maomahl siseneb söögitorusse ja põhjustab ärritust. Tavaliselt toimib söögitoru ventiilina nimetatud lihas, mis avaneb toidu allaneelamiseks, kuid sulgub, et vältida toidu ja vedeliku tagasiheitmist maosse. Kui see ventiil ei jää suletuks või kui selle sulgumisfunktsioon on nõrk, võib maohape tagasi välja tulla. See võib ärritada söögitoru ja põhjustada ebameeldivaid sümptomeid.

Erinevad toidud ja joogid võivad põhjustada kõrvetisi. Mõni toit ja jook võib ärritada söögitoru või mao vooderdust, mis võib põhjustada kõrvetisi. Näiteks alkoholi, kohvi ja tomatipõhiste toitude (nt pastakaste) tarbimine võib põhjustada kõrvetisi. Samuti võivad kõrvetised olla põhjustatud rasvaste toitude söömisest, liiga palju süüa korraga, pikali heita kohe pärast sööki või raskuste tõstmisest. Lisaks võib rasedus põhjustada ka kõrvetisi.

Kõrvetiste Sümptomid
Kõrvetise peamine sümptom on põletav tunne rinnus, mõnikord koos hapu või kibeda maitsega suus. Teised sümptomid võivad hõlmata valu rinnus (eriti intensiivne valu), iiveldust, oksendamist, vahutavat või happelist röga ning raskusi allaneelamisel.

Ülejäänud keha sümptomid on tavaliselt seotud stressi või ärevusega, mida võib kogeda kõrvetiste ajal. Need võivad hõlmata kiiret südamepekslemist, higistamist, nõrkust, õhupuudust ja isegi paanikahood.

Kõrvetiste Ravi
Kõrvetiste ravi sõltub selle põhjusest ja raskusest. Kui kõrvetised on kerge, võib abi olla ka koduste ravivõtete abil. Kui sümptomid püsivad pikka aega, või kui need on intensiivsed, peaksite arstiga nõu pidama.

Koduste ravivõtete hulka kuuluvad söögikordade tegemine regulaarseteks väikesteks osadeks (mitte suurteks söögikordadeks), kehakaalu vähendamine, stressi vältimine ja voodi pea tõstmine jalgadesse. Kui oled ülekaaluline, peaksite alustama kaalu kaotamist, et vähendada kõrvetiste riski. Lisaks võite kaaluda erinevate ravimite kasutamist, nagu antatsiidid, hapet blokeerivad ravimid ja prootonpumba inhibiitorid.

Kõrvetiste Ennetamine
Kõrvetiste ennetamine hõlmab sageli koduste ravivõtete kasutamist nagu raskuste tõstmisest hoidumine, vältides suuri söögikordi, stressist vältimine, kaalu kaotamine ja söögikordade regulaarne tegemine väikseteks osadeks. Inimesed peaksid vältima ka aegumatute toitude ja jookide tarbimist ülalkirjeldatud põhjustel.

Lisaks saavad inimesed ravimitega ka kõrvetised ära hoida. Näiteks prootonpumba inhibiitoreid saab kasutada kõrvetiste ennetamisel. Teised ravimid on antatsiidid ja hapet blokeerivad ravimid.

Kokkuvõte
Kõrvetised on ebameeldiv seedetrakti häire, mis võib põhjustada märkimisväärset ebamugavustunnet. Need võivad olla seotud suurte toidukordadega, istuva eluviisiga, alkoholi tarbimisega või stressiga ja need on sageli seotud gastroösofageaalse reflukshaigusega.

On oluline meeles pidada, et kõrvetiste ravimine ja ennetamine sõltub selle põhjusest ja raskusest. Koduste ravivõtete hulka kuuluvad väiksemate söögikordade tegemine, kehakaalu langetamine ja stressi ja raskuste tõstmise vältimine. Kui kõrvetiste sümptomid muutuvad aga intensiivsemaks ja kestvamaks, tuleks kiiresti pöörduda arsti poole.

Kõrvetiste vältimine ja ravi on üldiselt lihtne, kui arvestada dieedi ja elustiiliga seotud soovitusi, milleks on söögikordade tegemine väikseteks osadeks, kaalu kontrollimine ja stressi ennetamine. Kõrvetiste puhul võib abi olla ka ravimite kasutamisest. Lisaks on oluline vältida aegumatute toitude ja jookide tarbimist.

Veel.