Nullkulu

Nullkulu

mis on kortisool?

Mis on kortisool: Kõik, mida pead teadma

Kortisool on hormoon, mida sageli seostatakse stressiga. Kuid see pole kaugeltki selle ainus funktsioon. Tegelikult on kortisool palju keerulisem hormoon, millel on oluline roll paljudes keha funktsioonides. Selles artiklis räägime sellest, mis on kortisool, millised on selle funktsioonid ja kuidas see võib mõjutada keha tervist.

Mis on kortisool?

Kortisool on hormoon, mida eritab neerupealiste koore (adrenokortikaalne koor). Hormooni tootmise reguleerimiseks vastutab hüpotalamuse-hüpofüüsi-munandike telg. See tähendab, et hüpotalamus vabastab kortikotropiini vabastava hormooni (CRH), mis omakorda stimuleerib hüpofüüsi kortikotroopse hormooni (ACTH) vallandamist. ACTH saab intravenoosseks signaaliks neerupealistele, mis vabastavad kortisooli.

Mis on kortisooli funktsioonid?

Kortisool toimib paljudes keha funktsioonides. Mõned selle funktsioonid hõlmavad glükoosi taseme reguleerimist, vee ja elektrolüütide tasakaalu säilitamist, põletiku pidurdamist ning mõjutab immuunsüsteemi ja reproduktiivset funktsiooni. Kortisool suurendab ka rasvade lagundamist lihastes, mis vabastavad energiat kehale probleemseks osutunud olukordades. Kuid kui kortisooli tase kehas on kõrgem kui vaja, võivad selle funktsioonid muutuda probleemiks ja põhjustada terviseprobleeme.

Kuidas kortisool võib mõjutada keha tervist?

Mõnikord võib stress tõsta kortisooli taset kehas, mis võib põhjustada unetust, lihasvalu, väsimust ja ärevust. Liigne kortisooli tase võib põhjustada ka kõrgenenud vererõhku, suuremat riski rasvumise tekkeks, nahaprobleeme, menstruaaltsüklite häireid, vähendada immuunsüsteemi funktsiooni ning põhjustada glükoosi ainevahetuse probleeme. Kortisooli tase võib langeda ka alatoidetuse, haiguste või neerupealiste häirete tagajärjel.

Kuidas kortisooli taset saab reguleerida?

Kortisooli taset saab reguleerida dieedi muutustega ning stressi vastu võitlemise harjumuste kujundamisega. Toitumises võivad aidata antioksüdandid ja teatud toitained nagu magneesium. Vitamiinid nagu C- ja B-vitamiinid ning omega-3 rasvhapped võivad samuti aidata kaasa kortisoolitaseme alandamisele. Regulaarne väljas liikumine ning piisav uni võib samuti mängida olulist rolli kortisooli taseme langetamisel.

Kokkuvõte

Kortisool on hormoon, mis on eluks vajalik, kuid kui tase ületab normi, võib tekkinud probleemid muutuda tervisele riskantseks. Õnneks on olemas palju harjumusi ja toiduaineid, mida saab kasutada keha kortisoolitaseme alandamiseks. Tasub proovida mitmeid elumuudatusi, mis aitavad stressiga paremini toime tulla, kuna lõpuks on keha tervis esmatähtis.

Veel.