Mis on koronaviirus
Koronaviirused on viiruslikud nakkushaigused, mis võivad põhjustada hingamisteede haigusi nagu tavaline külmetushaigus, kopsupõletik ja raskematel juhtudel isegi surma. Koronaviirus on muutunud paljude inimeste jaoks tuttavaks terminiks sel ajal, kui COVID-19 globaalne pandeemia levib kogu maailmas. Antud artiklis räägime mis on koronaviirus ja miks see on oluline teave.
Kust see alguse sai?
Koronaviirus sai alguse Wuhanis, Hiinas 2019. aasta lõpus ja see sai alguse loomadelt. Hiina ametivõimud teatasid esimest korda võimalikust patogeeni levikust 31. detsembril 2019. Algselt nimetati seda viirust koronaviiruseks (2019-nCoV), enne kui see nimetati hiljem COVID-19-ks. See on lühend, mis tähendab “koroona viirus haigus 2019”, sest see haigus avastati esimest korda selle aasta jooksul. Viirus levis inimeselt inimesele esialgu ainult Hiinas, kuid juhtus ülemaailmne levik.
Kuidas levib koronaviirus
Koronaviirus levib õhu kaudu, kokkupuute kaudu nakatunud inimestega, nende poolt kopsutades või köhides. Kui nakatunud inimene köhib või aevastab, väljutatakse nakkusosakesi, mida teised inimesed võivad hingata sisse. Viirused võivad levida ka käte kaudu. On leitud, et viirus püsib elus pindadele kuni kolm päeva. Seepärast on oluline käsi regulaarselt pesta ja pinnad puhtana hoida.
Koronaviiruse sümptomid
Koronaviiruse peamine sümptom on palavik, köha, väsimus, hingamisraskused, peavalu, kurguvalu ja lihasvalu. Samuti võib esineda järsku lõhnahäiret, justkui lõhnataju kadumist. Need sümptomid ilmnevad tavaliselt 2-14 päeva pärast nakatumist. Enamikul inimestel on koroonaviiruse sümptomid kerged ja paranevad lõpuks iseenesest, kuid mõned patsiendid võivad vajada haiglaravi.
Koronaviiruse ravi
Koronaviiruse ravi sõltub sümptomite raskusest. Enamasti on sümptomaatiline ravi, nagu palavikuvastased, köha- ja nohuvastased ravimid. Haiglavajaduse korral vaadatakse üle patsiendi seisund ja saab teostada intensiivsemat ravi. Tõsistes koroonaviiruse juhtumites, kui patsient hingamisraskuste tõttu ei suuda hingata, võib vajalikuks saada mehaaniline ventilatsioon. Tuleb meeles pidada, et meditsiiniline abi peaks alati otsima kvalifitseeritud ja kogenud tervishoiutöötajalt.
Ennetamine
Parim viis koronaviiruse leviku vältimiseks on vältida kontakti haigetega, kuid seda pole alati võimalik. Võimaluse korral hoiduge sellistest kohtadest, nagu rahvarohke bussid või metrood. Korralik kätehügieen on samuti kriitiline; pese käsi regulaarselt vee ja seebiga vähemalt 20 sekundit. Kasutage käte desinfitseerimisvahendit, kui see on käepärast. Vältige ka oma näo või suu puudutamist, kuna see võib viia patogeeni nina ja suu kaudu.
Kokkuvõtteks
Koronaviirus on nakkushaigus, mis võib olla surmav. Kõige parem viis koroonaviiruse vältimiseks on järgida ennetavaid meetmeid, nagu korralik kätehügieen ja füüsilise kontakti vältimine haigete inimestega. Isegi kui teil ei esine koroonaviiruse sümptomeid, pidage meeles, et te võite olla nakatunud ja levitada patogeeni. Seetõttu peaksite rääkima oma arsti või tervishoiuekspertiga, et saada viiruse testimine, kui teil on koroonaviiruse sümptomeid.
Kokkuvõttes on oluline meeles pidada, et COVID-19 on jätkuvalt tõsine globaalne tervisekriis. Seega on eluliselt tähtis jälgida hügieeni- ja sotsiaalseid distanceerimismeetmeid, et vähendada nakatumisriske. Järgides neid meetmeid, aidatakse kõigil meie ümber vältida koroonaviiruse levikut.