Nullkulu

Nullkulu

mis on kompostimine?

Mis on kompostimine: Täielik juhend aiandusharrastajatele

Kompostimine on vanim teadaolev meetod, kuidas vähendada orgaanilise prügi hulka ja seda taaskasutada kui rikkalikku mulda. Kompostimist võib vaadelda ka kui protsessi, mis püüab ära hoida loodusesse sattuvate orgaaniliste ainete, nagu toidujäätmete ja paberi, kuhjumist. Kompostimine aitab säilitada toitainete ringlust, säilitada aedades mitmekesisust ja vähendada kahjulike kemikaalide kasutamist. Selles artiklis saate põhjaliku juhendi kompostimise kohta, mis on mõeldud peamiselt aiandusharrastajatele.

Miks on kompostimine oluline?

Kui toidujäätmete ja muu orgaanilise prügi viskame lihtsalt prügikasti, läheb see lõpuks prügimäele või prügipõletusse. See mitte ainult ei raiska toitaineid, vaid põhjustab ka kahjulikke keskkonnamõjusid.

Kompostimine võimaldab orgaanilisel ainel tagasi pöörduda loodusesse toitainetena. Lisaks sellele saab kompostimine aidata ka aias, kui valmistad sellega universaalset mulda, mis toetab õiget pH taset ja on rikkalik erinevate toitainete poolest. Samuti ei vaja taimed kompostitud mullast mujalt lisanduvaid väetiseid.

Mis on kompostimise alused?

Kompostimiseks on vaja materjale, mis lagunevad ja sisaldavad loomulikult toitaineid. Sellesse kategooriasse kuuluvad näiteks puu- ja köögiviljajäätmed, paber, puulehed, põõsaste ja puude lõigatud oksad, õlilaaste sisaldavad tooted ja kohvipaks.

Kompostimiseks sobib kõige paremini alla 5 cm pikkused tükid et mitte püsima jääda. Kõige paremini tulemus saavutatakse siis, kui neid materjale segada, nii et lämmastiku- ja süsinikuvarud on tasakaalus.

Kompostihunniku idealne mõõde on umbkaudu 0,9 meetrit kõrgune, 1,2 meetrit lai ja kuidas vaja, et saaksite kergesti juurde pääseda.

Kuidas luua häid kompostihunnikuid?

Parim koht kompostimiseks on aias asuv kompostikast või -hunnik. Kompostikast peaks olema piisavalt suur, et mahutada piisavalt materjale, ja seda peaks saama kergesti koormata uute materjalidega. Võite selle ehitada ka oma käte abil, kuid turul on saadaval erineva suuruse ja materjalidega praktilisi lahendusi.

Komposti ideaalseks komponendiks on tasakaalustatud lämmastiku- ja süsinikusisaldus. Lämmastiku sisaldavad materjalid nagu rohi, toidujäätmed ja saepuru, samal ajal kui süsinikusisaldus on paber, lehed, kartong ja okkad. Ideaalne on teha kompost, mis sisaldab ühte osa lämmastikuga rikast toitu iga kolme osa süsiniku suhtes.

Veenduge, et kompostihunnik oleks piisavalt niiske, kuid mitte liiga märg. Kui hunnik on liiga kuiv, siis sealt ei hakka moodustuma komposti, kui see on liiga märg, siis ta lagunema kasulikku ainet. Kui hunnik näib liiga kuiv, siis võite lisada niiskust, kui hunnik näib liiga märg, siis lisage rohkem kuiva materjali.

Kaua kulub aega enne kui valmib kasutusvalmis kompost?

Valmis komposti saamine võtab aega. Kõige kiirem tulemus on siis, kui teete värskelt lisatud materjalidest väikese, nt metallvõrgust valmistatud puuri ja segate seda iga paari päeva tagant. Sel juhul saate kasutusvalmis aia- või põllukultuuride jaoks komposti umbkaudu kolme kuu jooksul.
Kui jätate kompostihunnikut rahule ja ei esti eriti segamist, siis valmib kasutusvalmis kompost järgmise aasta kevadel.

Kuidas kodus köögis kompostida?

Kui soovite komposti isegi eluruumides või siseruumides, peate kasutama kompostimiseks spetsiaalseid karpe. Need karpid peaksid olema suletavad ja piisavalt suured, et mahutada umbes üks nädalaga toodetud jäätmeid. Pärast seda vahetate välja karbi ja tühjendate selle sobivasse kohta kompostihunnikus või prügilas.

Mõned potentsiaalsed köögi kompostimisel olevad teemad on järgmised:

– Kui kiiresti peaksite prügi komposti juurde lisama?
– Kuidas teada saada, kas teie kompost paistab olevat korras?
– Kas kompostimisel on rohkem võimalusi kui lihtsalt materjali hunnikusse viskamine ja looduse käest võtmine?
– Kuidas saab kodukompost sobida ka mitme liikme, mitme toituspäeva jne puhul?

Kuidas hoida oma aiakompost tervena?

Kompostimine on tervislik alus, kuid kui teil on julgelt tervislik kompost, on teil suurem tõenäosus kõrgekvaliteedilise komposti saavutamiseks.

Õhu ringlus on esmatähtis, eriti sarrase ajal. Kui teie kompostihunnikud on liiga tihedalt pressitud või kinni pandud, võivad alumises osas tekkida hallitusseened või ebameeldiv lõhn. Parim viis õhu ringluse tagamseks kompostihunnikus on väike rauavõrguga valmistatud puur koos komposti keskelt läbi tõmmetega.

Kompostihunniku katmine võib aidata reguleerida niiskust kraapides või pruunid, paberilised materjalid, nagu kartongid või lehed, mis hoiavad liigse niiskuse eest komposti ennast. Sel juhul peaks alumine osa oleme krõbe.

Lõpuks peate jälgima ka temperatuuri. Kompostimine on kõige efektiivsem, kui temperatuur on umbes 60 kraadi. Katateufengud ja külmad temperatuurid võivad seda taset langetada, kuid saate katet lisades aidata hoida temperatuuri stabiilsemana.

Kokkuvõttes võib öelda, et kompostimine on suurepärane võimalus sademete, loomuliku esti ja muul moodustunud orgaanilisea ainele uue kasutusviisi leidmiseks. Kui panete selles artiklis kirjeldatud meetodid praktikasse, avate endale aia, kus kasvavad tervislikud ja ilusad taimed koos looduse kaitseväe.

Veel.