Nullkulu

Nullkulu

mis on kompost?

Mis on Kompost? – Kõik, Mida Peate Sellest Teadma

Kompostimine on suurepärane viis aia prügi ja toidujäätmete taaskasutamiseks, taimedele toitainete pakkumiseks ja keskkonnasõbraliku eluviisi edendamiseks. Kuid mida täpselt tähendab kompost ja kuidas see töötab? Selles artiklis uurime kõike, mida peate teadma kompostimise kohta, alates selle kasulikkusest kuni selle loomiseni ja kasutamiseni.

Kompostimise eelised
Kompostimine on looduslik ja keskkonnasõbralik viis kasutada ära orgaanilised jäätmed. Kui panete söögijäätmed või aia prügi kompostimiskasti, muutuvad need kõigepealt väikesteks tükkideks ja seejärel toitaineterikka mullaks. See on loomulik protsess, mida toetatakse õhu, niiskuse ja mikroorganismidega.

Komposti eelised saab ühendada peamiselt kahe kategooria alla – taimetervis ja keskkonnakaitse. Kompostimine:

– Suurendab toitainete hulka (lämmastik, fosfor, kaalium jne) mullas, mille tulemusel taimed kasvavad paremini ja tervemalt.
– Muudab mulla lahtiseks ja tagab, et see sisaldaks piisavalt hapnikku ja vett. Kui muld on lahti, saavad taimede juured kergesti kasvada ja oma toidust kätte saada.
– Vähendab söögijäätmete ja aia prügi vajadust ladustada, ladestada või põletada.
– Vähendab kasvuhoonegaaside heidet maapinnale.
– Säästab raha, sest pole vaja osta kallist väetist.

Komposti loomine
Komposti loomise protsess erineb sõltuvalt piirkonnast ja asjakohasusest. Siin on aga mõned samme, mida peate järgima, kui soovite luua omaenda komposti.

Leidke sobiv koht
Leidke sobiv koht kompostimiskastide jaoks. Valige hästi kuivendatud ala, mis on piisavalt päikesepaisteline. Kompost peab olema hästi kuivendatud, umbrohtude jaoks piisavalt valgusega ning kinnitatud, et mitte tuule käes laiali lennata.

Valmistage kompostimiskast
Saate luua oma kompostimiskasti mitmel viisil. Võite osta spetsiaalse kompostimise konteineri või luua oma kasti materjalidest, mis teil juba olemas on. Kompostimiskasti suurus sõltub teie vajadustest. Võite teha ka väiksemaid konteinereid, kui teil on piiratud ruum.

Üks kõige olulisemaid punkte oma kompostimiskasti loomisel on aukude loomine. Nende aukude eesmärk on aidata õhuringlust. Piisava õhuringlusega kiireneb kompostimise protsess ja teie kompost valmib kiiremini.

Alustamine
Kompostimiseks sobivad toidujäätmed hõlmavad värsket puu- ja köögiviljade, lehtkapsaste, kohvipaksu, munakesta ja puulehti. Vältige aga rasvaseid või õliseid toite. Iga kord, kui lisate prügi kasti, segage seda sisse, et saaksite seda tulevikus kergesti segada.

Kuidas teha kompostimisega töö algab söögijäätmete pakkumisest.

Alguses valmistage kompost. Kompost peab olema umbes tosinalt selgelt lagundatavast järgust koosnev kiht. Iga järg võib olla umbes kolm tolli paks, kuni nende arv jõuab soovitud kõrguseni.

Järgmises etapis tuleb hakata külvama. Lisage igat sorti orgaanilist prügi, alates söögijäätmetest kuni aialehtedeni. Lõhn peaks olema hea ning kompostiks muutumine peaks kiirelt käima.

Hooldus
Teie komposti peate hoidma korralikult niiskena ja segama seda regulaarselt, et tagada optimaalne õhuringlus ja temperatuur. Oluline on vältida kompostimiskasti liigset niiskust, kuna see võib põhjustada ebameeldivaid lõhnu. Teiseks on oluline tagada, et kompost oleks alati niisutatud, et see oleks “elus” – kui ei ole niiskust, võivad mikroorganismid surra.

Kui teil tekib küsimusi või on probleeme, võite abi saamiseks alati pöörduda spetsialisti või kohaliku kompostimisorganisatsiooni poole. Need inimesed oskavad teile öelda, kuidas oma komposti hoolitseda.

Komposti kasutamine
Valmis kompost on toitaineterikas mullaparandus, mida saab kasutada aias, taimede jaoks või igas asukohas, kus vaja on toitainerikast mulda. Enne komposti kasutamist segage see mulla või muu substraadiga võrdsetes kogustes.

Kasutage valmiskomposti istutamiseks, külvi ettevalmistamiseks või aiapindade ka kahjustatud alade parandamiseks. Lehtede ja okste komposti võite kasutada muru- või aiaalade katmiseks.

Lõpuks
Kompostimine on lihtne ja keskkonnasõbralik viis taaskasutada toidujäätmeid ja aia prügi. Kui teil on ruum ja veidi aega, siis proovige seda kindlasti ise luua. Kompostimine on suurepärane võimalus luua tervislikumat ja toitainerikkamat mulda, mis aitab teil kasvatada tervislikke ja ilusaid taimi.

Veel.