Nullkulu

Nullkulu

mis on kolesterool?

Mis on kolesterool?

Kolesterool on rasvane aine, mida leidub peaaegu kõikides inimkeha rakkudes. See aine on vajalik meie organismi normaalseks toimimiseks, kuid liigne kolesteroolitaseme tõus veres võib olla ohtlik meie tervisele.

Mis on kolesterooli funktsioon meie kehas?

Kolesterool on väga oluline aine, mis täidab erinevaid funktsioone meie kehas. Esiteks, see aine aitab ehitada meie rakke, kudede ja elundeid. Kolesterool on ehitusmaterjaliks ka meie hormoonide valmistamisel. See aine on ka oluline seedimiseks, sest see aitab seedimisteedes toitaineid imada.

Milliseid tüüpe kolesterooli on?

Kolesterool jaguneb kaheks tüübiks – hea ja halb kolesterool. Hea kolesterool ehk HDL-kolesterool liigub veres vabalt, eemaldades liigse kolesterooli organismist ja aitab seeläbi vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Halb kolesterool ehk LDL-kolesterool koguneb veresoonte seintele, tekitades seal nn. kolesteroolilaigu ning suurendab sellega südame-veresoonkonna haiguste tekkimise riski.

Kuidas mõjutab kõrge kolesteroolitase meie tervist?

Kõrge kolesteroolitase võib kahjustada veresoonte seinu, kitsendades neid ning seeläbi suurendades südameataki või insuldi riski. Kui kolesteroolitase on pikka aega kõrge, võib see kahjustada veresoonte seinu ning põhjustada ka veresoonte lupjumist. Selline seisund on väga ohtlik ja võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, sealhulgas südameataki või insuldi teket.

Kuidas saame oma kolesteroolitaset kontrollida?

Kolesteroolitaset saab kontrollida mitmel erineval viisil. Esiteks on oluline jälgida oma toitumist. On soovitatav tarbida vähem loomseid rasvu ning rohkem puu- ja köögivilju. Samuti on oluline regulaarselt liikuda, võtta treeninguid ja kontrollida oma kaalu. Kui teie kolesteroolitase on liiga kõrge, võidakse soovitada ravimeid nagu statiinid.

Kuidas ravimid kolesterooli taset kontrollivad?

Statiinid on ravimid, mida kasutatakse laialdaselt kõrge kolesteroolitaseme ravi ja ennetamisel. Need ravimid blokeerivad teatud ensüüme, mis vastutavad kolesterooli tootmise eest organismis. Seeläbi väheneb halva kolesterooli tase veres ning paraneb teie tervis.

Kokkuvõte

Kolesterool on organismi jaoks oluline aine, kuid kõrge kolesteroolitase võib olla ohtlik meie tervisele. Oluline on jälgida oma toitumist, kaalujälgimist ning regulaarselt liikuda. Kui teie kolesteroolitase on kõrge, võidakse soovitada statiinide tarbimist, kuid alati tuleks jälgida oma arsti nõuandeid ja raviplaanisid.

Veel.