Nullkulu

Nullkulu

mis on klamüüdia?

Mis on klamüüdia?

Klamüüdia on üks levinumaid sugulisel teel levivaid haigusi, mis mõjutab nii mehi kui naisi. See bakteriaalne infektsioon tekib siis, kui Chlamydia trachomatis bakter siseneb kehasse seksuaalvahekorra ajal. Seda saab ravida antibiootikumidega, kuid kui seda ei ravita, võib see põhjustada tõsiseid tüsistusi.

Kuidas klamüüdia levib?

Klamüüdia levib peamiselt seksuaalvahekorra kaudu, kuid see võib levida ka suu, silmade või päraku kaudu. Selle nakkuse saamiseks ei pea teil olema mitu seksuaalpartnerit. Kui teil on seksuaalvahekord inimesega, kes on nakatunud klamüüdiaga, on tõenäosus, et nakatute ka teie.

Sümptomid

Kuigi paljudel inimestel võib klamüüdia kulgeda sümptomiteta, võib mõnel inimesel olla järgmisi sümptomeid:

– Valu urineerimisel
– Suguelundite tühjenemine
– Valu või ebamugavustunne alakõhus
– Menstruaaltsükli muutused
– Palavik ja külmavärinad
– Silmahaigused (kui bakter on silma sattunud)

Sümptomite ilmnemisel peaksid inimesed pöörduma arsti poole.

Kuidas klamüüdiat ravitakse?

Klamüüdia raviks kasutatakse tavaliselt antibiootikume. Ravi kestus võib varieeruda sõltuvalt sellest, kui vara haigus diagnoositi. Mõned inimesed võivad ka nakatunud partneritega samaaegselt ravi saada, et vältida uuesti nakatumist.

Kui klamüüdiat ei ravita, võib see põhjustada tõsiseid tüsistusi, sealhulgas viljatust, epididümiiti, emakavälist rasedust ja kusiti kitsendust.

Kuidas klamüüdiat ennetada?

Kuigi klamüüdia on tõsine haigus, on selle ennetamine suhteliselt lihtne. Ennetamiseks võib kasutada järgmisi meetmeid:

Kasutage kondoomi – kondoomi kasutamine vähendab klamüüdia ja teiste sugulisel teel levivate haiguste riski.

Laske end testida – kui teil on olnud rohkem kui üks seksuaalpartner, on soovitatav lasta end regulaarselt testida sugulisel teel levivate haiguste suhtes, sealhulgas klamüüdiaga.

Piirake oma seksuaalpartnerite arvu – mida vähem on seksuaalpartnereid, seda väiksem on haiguste tekke risk.

Kasutage barjääri meetodeid – suuseksi ajal kasutage kondoomi või dental dämme.

Kokkuvõttes on klamüüdia levinud haigus, kuid see on ravitav antibiootikumidega. Selle ennetamine on lihtne, kuid see nõuab partneritega avatud suhtlust ja õigete meetodite kasutamist. Kuna see haigus on sugulisel teel leviv, on oluline, et inimesed oleksid teadlikud oma keha eest hoolitsemisest ja nakkuste ennetamisest.

Veel.