Nullkulu

Nullkulu

mis on kinoa?

Mis on kinoa?

Kinoa on teravili, mis pärit Lõuna-Ameerikast, kus Taavet, Inka keiser, peeti seda põhitoiduained. See teraviljatüüp on muutunud väga populaarseks tervisliku toitumise harrastajate seas tänu oma kõrge toiteväärtuse ja muudele tervisele kasulikele omadustele. Selles artiklis uurime, mis on kinoa, selle ajalugu, toiteväärtus, tervisele kasulikud omadused, kuidas seda süüa ja mida valida ostmisel.

Kinoa ajalugu

Kinoa on pärit Lõuna-Ameerikast, Andide mäestikust. Selle teravilja viljade kasvatamine ja tarbimine on ajalooliselt olnud laialt levinud Andides, eriti Peruu, Tšiili ja Boliivias. Kinoa on olnud oluline ja keskne toiduaine seal juba sadu aastaid. Inka impeeriumis oli kinoa nii väärtuslik, et seda kasutati maksevahendina ning selle väärtust võrreldi kullaga. Pärast Hispaania võimu levikut hakkas kinoa saagi kasvatamine langema ja selle asemele hakati rohkem vilja kasvatama. Kinoa kasvatamine on aga taastunud juba 20. sajandi algusest, kuna seda hinnatakse selle kasulikkuse ja toitainete sisalduse tõttu.

Kui toitev kinoa on?

Kinoa on tänapäevane tervislik toit, kuna see sisaldab kiudaineid, valke ja vitamiine. See on oluline toitainete allikas, kuna selles on rohkem valku ja kiudaineid kui enamikus teistes teraviljades. Üks tass ehk 185 g keedetud kinoa sisaldab ligikaudu:

Kaloreid: 222
Valgud: 8 grammi
Rasv: 3,5 grammi
Kiudained: 5 grammi
Süsivesikud: 39 grammi
Mangaan: 58% RDI-d (Recommended Daily Intake)
Fosfor: 28% RDI-st
Vitamiin B1: 13% RDI-st
Vitamiin B2: 10% RDI-st
Raud: 15% RDI-st

Tervisele kasulikud omadused

Kinoa sisaldab palju toitaineid, mis on teadaolevalt hästi tervisele kasulikud. Kinoa on kasulik kaalu langetamiseks ja diabeedi ohjeldamiseks. Kinoa sisaldab kroomi, mis vähendab veresuhkru taset ja hoiab ära veresuhkru taseme järsku tõusu pärast söömist. See aitab vältida diabeeti ja ka hüpoglükeemiaid. Kinoa sisaldab ka kiudaineid ja valke, mis annavad pikema täiskõhutunde ja aitavad aeglustada suhkru imendumist vereringesse. Kinoa sisaldab ka mineraalaineid, nagu magneesium ja fosfor, mis aitavad kaasa tugevatele luudele ja lihastele.

Kuidas kinoa valmistada?

Kinoa valmistamine on üsna lihtne. Kinoa tuleb kõigepealt pesta ja seejärel keeta vees või puljongis umbes 15-20 minutit. Keetmisel peaksite kasutama kahekordset vett võrreldes koguse kogusega ja seejärel puhastama teravili. Seejärel saate valmistada erinevaid roogasid, lisades taimseid valke, köögivilju ja maitseaineid. Kinoa kasutamine padjana, suppide või salatite kujul on tavaline valik.

Kuidas valida kinoa ostmisel?

Kinoa on tavaliselt saadaval kahes variandis: valge ja punane kinoa. Punane kinoa on tavaliselt magusama maitsega kui valge kinoa. Kui olete kinoa ostmiseks valmis, valige kindlasti kvaliteetne kinoa. Parim kinoa annab heledama ja ühtlasema välimuse. Kvaliteetne kinoa ei tohi sisaldada kivisid või muid lisandeid.

Järeldus

Kinoa on tervislik toit, mis sisaldab palju toitaineid ja on kasulik kaalu langetamiseks, veresuhkru taseme kontrolli all hoidmiseks ja tugevate luu- ja lihaskonna säilitamiseks. Selle valmistamine on lihtne ning seda saab tarvitada mitmel erineval viisil. Kui otsustate kinoa osta, valige kindlasti kvaliteetne kinoa ning ärge kõhelge seda oma dieedile lisamast. Edukat tervislikku söömist!

Veel.