Nullkulu

Nullkulu

mis on kiirus?

Mis on kiirus

Kiirus on mõiste, mida kasutatakse sageli liikumiskiiruse kirjeldamiseks. Kiirus väljendab, kui kiiresti midagi liigub. Kiirust mõõdetakse tavaliselt meetrites sekundis, kilomeetrites tunnis või miilides tunnis.

Kiirus kui füüsikaline suurus

Kiirus on füüsikaliselt liikumise kiirus. See tähendab, et kiirus on vahemaa, mille objekt läbib ajaga. Selleks, et kiirust mõõta, peab olema olemas vahemaa ja aeg. Seega, kui objekt liigub piki sirget vahemaad x teatud ajaga t, siis selle kiirus on x/t. Kiirus on kogus, mis võib olla vektori kujul, sest see sisaldab nii suuna kui ka suuruse teavet. Näiteks, kui objekt liigub lõunast põhjasse 10 meetrit 1 sekundi jooksul, siis selle kiirus on 10 meetrit sekundis põhja suunas.

Kiirus ja kiirendus

Kiirendus on veel üks füüsikaline suurus, mida kasutatakse kiirusega seoses. Kiirendus väljendab kiiruse muutust ajaga. Kiirendust mõõdetakse tavaliselt meetrites sekundis ruudus. Seega, kui objekt muudab kiirust 1 sekundi jooksul, siis selle kiirendus on kiiruse muutus sekundites. Kiirendus on ka vektori kujul, sest see sisaldab nii suuna kui ka suuruse teavet.

Kiirusel on kahte tüüpi: konstantne kiirus ja muutuv kiirus. Kui objekti kiirus muutub ajas, siis objekti kiirus ei ole konstantne. Sellisel juhul toimub objekti kiiruse muutumine kiirenduse tõttu. Näiteks, kui auto kiirendab nullist 100 kilomeetrini tunnis 5 sekundiga, on selle kiirendus kiirusjõud. Jõud kiirendab autot ja suurendab seega auto kiirust.

Kiirus kosmoses

Just nagu maismaal, on kosmoses ka kiirus määratletud kui objekti liikumine teatud kaugusel teatud ajaga. Kuid kosmoses on kiirus erinev. Kuna kosmoses ei ole õhku, takistust ega hõõrdumist, võib kosmosess sõiduk liikuda väga kiiresti. Näiteks võib võimsa raketimootori jõul liikuda kosmoses kiirusega 7,9 km/s. Seda kiirust nimetatakse põgenemiskiiruseks. See on kiirus, mille juures objekt saab põgeneda oma gravitatsiooniväljalt.

Kokkuvõte

Kiirus on mõiste, mida kasutatakse sageli liikumiskiiruse kirjeldamiseks. Kiirus väljendab, kui kiiresti midagi liigub. Kiirus on füüsikaliselt liikumise kiirus. Kiirendus on veel üks füüsikaline suurus, mida kasutatakse kiirusega seoses. Kiirendus väljendab kiiruse muutust ajaga. Kiirusel on kahte tüüpi: konstantse kiirus ja muutuv kiirus. Kosmoses on kiirus määratletud kui objekti liikumine teatud kaugusel teatud ajaga. Kuna kosmoses ei ole õhku, takistust ega hõõrdumist, võib kosmoses sõiduk liikuda väga kiiresti.

Veel.