Nullkulu

Nullkulu

mis on kiir?

Mis on kiir?

Kiirus on aja ja ruumi mõõtmine. See on inimeste ja asjade liikumise mõõtmine. Kiirus põhineb aja ja kauguse võrdlemisel. Kuidas saab kiirust arvutada? Kiirust saab arvutada jagades liikumistee, mis läbiti ajaühikus. Näiteks, kui sõidad autoga 100 km kaugusele ja selleks kulub 2 tundi, on kiirus 50 km ühe tunni kohta.

Kiirus on füüsikas oluline. Kiirust on vaja arvutada paljudes olukordades. Näiteks vedurid ja rongid sõidavad kiirusega, mis on oluline selleks, et inimesed jõuaksid õigeks ajaks sihtkohta. Samuti on oluline teada kiirust astronoomias, kus tuleb arvestada planeetide ja tähtede liikumist kosmoses.

Kiirus on seotud ka sportlastega. Nii jalgpallis, korvpallis kui ka teistes spordialades on kiirus tähtis faktor. Usain Bolt on tuntud oma kiiruse poolest, ta on suutnud saavutada maailmarekordeid sprintides. Kiirus on oluline ka autospordis, rallis ja paljudes teistes spordialades.

Kiirus ei ole alati hea. Kiirus võib olla ohtlik ja vajalik on tagada inimeste turvalisus. Liikumisel teedel tuleb alati jälgida kiirust ja sõita vastavalt oludele. Kiirusel on suur mõju õnnetuste toimumisele. Kiiruse piirangutega ja kiiruse kuvamisega teemärgistel saab teedel turvalisust tõsta.

Kuid kiirus on ka hea asi – see võib aega säästa. Kui lähed hommikul autoga tööle, võid sa vältida ummikuid, kui sõidad piisavalt kiiresti. Kiirusel on seega positiivne mõju ka majandusele.

Kiirust on võimalik muuta. Autojuht saab kiirust suurendada või vähendada gaasipedaali kasutades. Samuti saab kiirust reguleerida käsitsi. Näiteks, et vähendada kiirust, tuleb võtta jalg gaasipedaalilt ja vajutada pidurit. Täpset kiirust saab mõõta spidomeetriga, mis paikneb enamikul sõidukitel.

Kokkuvõte

Kiirus on oluline mõõtmine, mida kasutatakse füüsikas, sportimises ja transpordis. Kiirus on seotud meie igapäevase eluga ning seda tuleb alati kontrollida, et vältida intsidente. Kiirus võib olla positiivne mõju majandusele, kuid sellel võib olla ka negatiivne mõju inimeste turvalisusele. Kiirust saab muuta gasipedaali abiga ja mõõta spidomeetriga.

Veel.