Nullkulu

Nullkulu

mis on jõulud?

Mis on jõulud?

Jõulud on aeg, mil kogu maailma tähistatakse rõõmsalt ja pidulikult. Selle aja jooksul pööratakse erilist tähelepanu pere ja lähedastele ning jagatakse kingitusi. Kuid mis on jõulud täpsemalt? Mis on nende päritolu ja tähendus?

Jõulude ajalugu

Jõulude algupäraks peetakse kristliku usuga seotud sündmust – Jeesuse Kristuse sünnipäeva. Jõulud tähistatakse 25. detsembril ning usklike arvates sündis Jeesus just sel päeval. Päris täpne pole aga teada, millal täpselt hakati jõule tähistama. Ajaloolased oletavad, et esimesed jõulud peeti umbes 336. aastal Roomas. Järk-järgult hakati kristliku püha jaoks looma ka erinevaid traditsioone, millest kujunes välja ka tänapäevane jõulutraditsioon.

Jõulude tähistamine

Jõulud on aastalõpu püha, mis tähendab aega, mil inimesed lõpetavad oma aasta ja teevad kokkuvõtteid. See on ka aeg, mil pered kogunevad ja veedavad koos aega. Tavaliselt tähistatakse jõule keset talve, mil on kõige pimedam aeg aastas. Seetõttu on just jõulude ajal eriti tähtis ka valgus ja valgusest tingitud traditsioonid.

Jõulud Eestis

Eestis tähistatakse jõule samamoodi nagu mujal maailmas. Meil on oma tugevad traditsioonid, mis on kestnud juba aastasadu. Näiteks ehivad paljud eestlaste kodud jõulupuud, õues pannakse särama tähed ja laternad. Lisaks jagatakse kingitusi ning tehakse traditsioonilisi jõulutoite nagu verivorstid, praetud hapukapsad ja seapraad.

Jõulud ja kommertstähtsus

Kahjuks on jõulud tänapäeval sageli ka alus kommertsile. Üha enam poodides ja kaubanduskeskustes hakatakse juba oktoobri lõpus müüma jõulukaupu ja kingitusi. Paljud inimesed seostavadki jõule just kingituste ja kaubandusega. Siiski ei tohiks unustada jõulude tegelikku tähendust, mis põhineb traditsioonil ja peresidemetel.

Jõulukombed eri riikides

Eri riikides on jõuludel oma eripärad. Näiteks Inglismaal lauldakse jõululaule, süüakse traditsioonilist jõulukalkunit ja käiakse jõuluteenistusel. Jaapanis aga on jõulupühad pigem romantilise iseloomuga, mistõttu tähistatakse seda eelkõige kahekesi romantilises õhkkonnas.

Kokkuvõte

Jõulud on aasta üks tähtsamaid pidustusi. Need on aeg, mil pered saavad kokku ja veedavad koos lõbusalt aega. Siiski ei tohiks jõule seostada ainult kingituste ja kommertstähtsusega, vaid neid tuleks tähistada ka traditsioonide ja peresidemete tugevdamisena.