Nullkulu

Nullkulu

mis on jalgpall?

Mis on jalgpall?

Jalgpall on spordiala, mis on levinud üle kogu maailma ning mida mängivad miljonid inimesed igas vanuses. See on võistkondlik spordiala, kus kaks võistkonda mängivad teineteise vastu, püüdes lüüa vastase väravasse võimalikult palju väravaid.

Selle spordiala ajalugu ulatub tagasi rohkem kui 2000 aastat ja seda on mängitud erinevates vormides üle kogu maailma juba aastasadu. Tänapäeval on jalgpall üks populaarseimaid spordialasid maailmas, peaaegu igas riigis on oma rahvusmeeskond ja paljudel maailma riikidel on ka oma jalgpalliliiga.

Kuidas mängitakse jalgpalli?

Jalgpallimäng koosneb kahest võistkonnast, mis mängivad vastamisi üksteise vastu. Iga võistkond koosneb 11-st mängijast, sealhulgas väravavahist ja erinevatest positsioonidest mängijatest, nagu ründajad, keskväljamängijad ja kaitsjad.

Mängu eesmärk on lüüa rohkem väravaid kui vastane. Värav lüüakse siis, kui pall läheb vastase värava postide vahelt üle joone. Mäng kestab 90 minutit, mis on jagatud kaheks 45-minutiliseks poolajaks. Kui mäng lõpeb viigiga, võib olla vajalik lisaaeg või lõpetatakse mäng viigiga.

Jalgpalliväljak on 100 kuni 130 meetrit pikk ja 50 kuni 100 meetrit lai. Väljaku keskel on joonega eraldatud ristkülik, kus toimuvad mängu algused, penaltid ja vabalaengud. Väravad on paigutatud väljaku vastaskülgedele ning neid kaitseb väravavaht.

Mis on oluline jalgpallis?

Jalgpallis on mängijatele ja võistkondadele oluline nii füüsiline sobivus kui ka oskused. Mängijad peavad olema vastupidavad, kiired ja ka tugevad. Tähtis on ka pallikontroll, söödud ja laskmine ning suhtlemine võistkonna liikmetega.

Lisaks on jalgpallis oluline fair play ehk aus mäng ning žürii otsused, mis võivad otsustada mängu tulemuse. Mängijaid karistatakse, kui nad eiravad reegleid või käituvad halvasti.

Esimene jalgpallimatš Eestis toimus 1909. aastal. Alates sellest ajast on Eesti Jalgpalliliit arendanud spordiala ja korraldanud erinevaid turniire. Eesti rahvusmeeskond on osalenud mitmel rahvusvahelisel võistlusel ja korraldanud ka ise mänge ning Turniire.

Lõppkokkuvõte

Kokkuvõttes on jalgpall populaarne spordiala kogu maailmas, mida mängivad miljonid inimesed igas vanuses. Sellel spordialal on oluline roll tervislikus eluviisis, füüsilise võimekuse arendamises ja meeskonnatöö oskuste arendamises. Eesti on edukalt arenenud jalgpalli riik ja pakkunud palju võimalusi erinevatele võistkondadele ja mängijatele.

Veel.