Nullkulu

Nullkulu

mis on investeering?

Investeerimine on finantsmaailmas laialdaselt kasutatav termin, mis tähendab raha paigutamist ühte või mitmesse varaklassi oodates sealt tulevikus kasumit või kasvu saamist. Käesolev artikkel annab lugejale põhjaliku ülevaate investeerimisest ja selle alusprintsiipidest.

Investeerimine on laiapõhjaline mõiste, mis hõlmab endas nii aktsiate, võlakirjade, kinnisvara, toorainete kui ka krüptovaluutade investeerimist. Eelkõige aga on investeerimine seotud kaasava finantseerimisega ehk Crowdfundingiga, digitaalsete projektide rahastamisega, kus investorid ühendavad jõud, et rahastada ideid ja kasvatada raha. Seega on investeerimise põhiolemus alati olnud raha paigutamine finantsinstrumentidesse, et teenida sealt tulevikus kasumit.

Kuidas siis investeerimisega alustada? Kõigepealt tuleks oma finantsolukorda hinnata ja kontrollida, kas on piisavalt raha, et investeerimisega alustada. Järgnev samm on teavitada end investeerimise kohta, olgu selleks siis raamatud, veebikursused, videod või portaalid. Investeerimisest lähemalt rääkides tuleks esmalt selgeks teha, mida soovitakse saavutada – kas raha kasvatada, tulevikus pensionile jäämiseks raha koguda või lihtsalt raha erinevatesse varaklassidesse hajutada.

Kuidas investeerimisportfelli koostada?
Investeerimisportfelli panustamine võib olla kulukas, kuid samal ajal on see oluline samm tulevikus raha teenimiseks. Investeerimisportfelli koostamisel tuleks mõelda põhivaradele, nagu aktsiad ja võlakirjad, samuti kinnisvara, toorainete ja krüptovaluutade omamisele.

Investeerimisportfelli põhieesmärk peaks olema rahalise kasumi saavutamine. Seega peaks valima instrumente, mille kasum võib tulevikus olla kõrgem. Siiski tuleb meeles pidada, et mida suurem on kasumiootus, seda suurem on ka risk. Seetõttu on oluline mitte unustada ka riskijuhtimist ning investeerida raha erinevatesse varaklassidesse, et vältida riskide maksimaalset mõju portfellile.

Mida ehk tasuks valida – pika- või lühiajaline investeerimine?
Investeerimisel tuleks alati silmas pidada, millisel ajahorisondil soovitakse raha paigutada. Lühi- ja pikaajaline investeerimine võivad olla võrdselt kasulikud, kuid nende erinevuste tõttu võiks eelistada pigem stabiilset kasvu võimaldavat pikemaajalist variat.

Pikaajaline investeerimine võimaldab aastate jooksul väiksema tõenäosusega turu kõikumise tõttu turuosakuid kaotada. Kui panustada rohkem kui 5 aastat, on väiksema tõenäosusega ajalooliselt võimatu, sageli ligikaudu 90%, et investeerimisportfelli väärtus on väiksem kui selle algusesse. Seevastu lühiajaline investeerimine võib olla atraktiivne kiire rahavoogude loomiseks, kuid tavaliselt kaasneb suure riskiga. Seega tasub valida pikaajaline investeerimine, kui soovid sagedamini saada väiksema rahalise kasu ning lühiajaline investeerimine, kui soovid saada kiirelt suure rahalise kasu.

Millised on olulised soovitused investeerimisel?
Enne investeerimistulemustega rahulolu on oluline teha järgmisi samme:

Investeerimise eesmärkide seadmine ja finantsolukorra hinnang.
Investeerimisega alustamise õppimine.
Investeerimise planeerimine ja investeerimisportfelli koostamine.
Riskijuhtimine ja varaklasside hajutamine.
Investeerimisstrateegiate ja meetodite kasutamine.
Täiendõppe ja mitmekesistamine.

Kokkuvõtteks võib öelda, et investeerimine on oluline, kuid samal ajal ka riskantne. Seetõttu on oluline hoida oma finantsolukorda kontrolli all ning teavitada end investeerimisest laiemalt, et teha õiged valikud raha paigutamisel. See võimaldab leida sobiva tasakaalu riski ja kasumi vahel ning saavutada oma finantsilised eesmärgid tulevikus.