Nullkulu

Nullkulu

mis on infarkt?

Mis on infarkt

Infarkt võib olla kohutavate tagajärgedega tervisehäire, mis mõjutab erinevaid inimesi erineval viisil. Selle all kannatavad kogevad tavaliselt rinnakorvi kõvastumist ja valu ning kahjustavad sageli südant ja veresooni. Tegemist on seisundiga, mis võib viia surma ning nõuab seetõttu kiiret meditsiinilist abi. Selle haiguse mõistmiseks on oluline uurida, mis on infarkt, sealhulgas selle sümptomid, tekkepõhjused, riskifaktorid ja ravi.

Sümptomid

Infarkti sümptomid võivad erineda sõltuvalt sellest, millist organit näiteks süda, kopsud või aju, haigus mõjutab. Kuid levinud sümptomid hõlmavad rinnaku ebamugavustunnet, hingamisraskusi, iiveldust ja oksendamist, käte ja jalgade tuimust, unisust ja nõrkust. Sageli tulevad need sümptomid järsku ning võivad mõjutada ühte või mitut keha osa. Kui märkad enda peal mitut neist sümptomitest, võib tegemist olla infarktiga ning peaksid otsima arstiabi.

Tekkepõhjused

Infarkti põhjustab tavaliselt verevoolu äkiline takistus keha erinevates osades. See takistus võib olla põhjustatud verehüübist, veresoonte ummistumisest või arterite ahenemisest. Mõnikord võib infarkti põhjustada ka haiguslik seisund nagu vererõhu tõus, suhkurtõbi, südamehaigused, ülekaalulisus või suitsetamine. Mida rohkem neid riskitegureid esineb, seda suurem on risk haigestuda infarkti.

Ravi

Infarkti ravi sõltub sellest, millist organit see mõjutab, aga ka sellest, kui kiiresti abi otsitakse. Kui otsid kiiresti arstiabi, võid saada trombolüütilist ravi, mis aitab kahjustatud veresooni taastada. Teised ravimeetmed hõlmavad südameataki ravi, vererõhu alandamist, vere vedeldamist ja dieetmuudatusi. Oluline on ka elustiili muutmine. Selleks saad muuta oma toitumisharjumusi tervislikumaks, harrastada sporti või muud füüsilist tegevust, suitsetamisest loobuda ja kaalu vähendada.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes võib infarkt olla väga ohtlik tervisehäire, mis nõuab kiiret meditsiinilist abi. Selle seisundi õigeaegne tuvastamine ja ravi on äärmiselt oluline ning võib päästa inimese elu. Infarkti sümptomid võivad erineda, kuid üldiselt hõlmavad need rinnaku valu, õhupuudust ja iiveldust. Riskifaktoriteks on suitsetamine, kõrge vererõhk, ülekaal ja südamehaigused. Infarkti ravi hõlmab trombolüütilist ravi, dieetmuudatusi, füüsilist tegevust, ja elustiili muutusi. Nende meetmete abil saad tõhusalt infarkti ennetada ja seda hallata.

Veel.