Nullkulu

Nullkulu

mis on hormoonid?

Mis on hormoonid?

Hormoonid on keemilised ained, mida organism vajab, et töötada korralikult. Need on palju enamat kui lihtsalt järjekordne teaduslik mõiste. Hormoonid on põnevad, kuid sageli ka keerukad. Hormoonid mõjutavad keha kõiki elundeid ja süsteeme, sealhulgas meie närvisüsteemi, immuunsüsteemi, ainevahetust ja palju muud. Niisiis, mis on hormoonid täpsemalt? Käesolevas artiklis anname täieliku ülevaate hormoonidest, nende rollist meie organismis, nende tüüpidest ja nende mõjust meie igapäevasele elule.

Mis on hormoonid?

Hormoonid on kemikaalid, mida keha toodab ja eritab endokriinnäärmed. Need kemikaalid mõjutavad organismi füsioloogiat ja käitumist. Hormoonid liiguvad keha erinevate osade vahel, et saavutada vajalikud muudatused. Need kemikaalid mõjutavad meie füüsilist ja emotsionaalset heaolu. Hormoonid on olulised selleks, et organism toimiks korralikult. Nad aitavad meil tunda end õnnelikuna, pidada kaalukontrolli, magada hästi ja palju muud.

Kuidas hormoonid toimivad?

Hormoonid toimivad väga lihtsal ning samal ajal ka keerulisel viisil. Hormoonid liiguvad vereringe kaudu keha erinevatesse osadesse, kus nad siis käivad aktiveerimas protsesse, milleks nad on ette nähtud. Hormooni toimet seletatakse tema võimega kinnitada teatud retseptoritele. Retseptorid asuvad keha erinevates kudedes ja tundlikkus nende suhtes erineb hormoonist hormoonini. Kui hormoon kinnitub retseptorile, käivitab ta biokeemilised protsessid, mis põhjustavad hormonaalse vastuse.

Millised on hormoonide tüübid?

Hormoonide tüübid erinevad vastavalt nende funktsioonile ja moodustumisele. Peamised hormoonide tüübid on järgmised:

Steroidhormoonid – need hormoonid on toodetud neerupealiste koorega ja sugunäärmetega. Need hormoonid sisaldavad kolesterooli ning neid iseloomustab hüdrofoobsus. Need hormoonid hõljuvad vereringes valkude külge seotuna.

Valgulised hormoonid – need hormoonid toodavad nii hüpotalamus kui ka hüpofüüs ja mõjutavad edasi teiste hormoonide tootmist. Need hormoonid erituvad vabastava hormooni kaudu.

Amiinhormoonid – need hormoonid mõjutavad organismi mitmel moel, sealhulgas stressi, toitumist ja und. Need hormoonid mõjutavad lihaseid, immuunsüsteemi, kesknärvisüsteemi ja muud.

Kilpnäärme hormoonid – need hormoonid toimivad regulaatoritena keha ainevahetuses ja mõjutavad meie energiataset.

Millised on hormoonide mõjud?

Hormoonid mõjutavad keha mitmel viisil, sealhulgas ainevahetust, kehakaalu, unetsüklit, meeleolu ja palju muud. Omavahel mõjusid hormones määravad peamiselt organismi heaolu. Hormonaalset tasakaalu on väga tähtis hoida stabiilselt – liigne või liiga vähe hormooni põhjustab keha põhjalikku tasakaalutust.

Kokkuvõte

Hormoonid on keha jaoks olulised regulaatorid, võimaldades organismil varieeruvatel tingimustel reageerida. Hormoonide hulk kehas sõltub organismiüksusest ja erinevatest tingimustest. Hormoonide tase mõjutab mitmeid keha olulisi funktsioone. Hormoonide tasakaal on seega oluline heaolu alus.