Nullkulu

Nullkulu

mis on herpes?

“Mis on herpes” – põhjalik ülevaade

Sageli peetakse herpest lihtsaks sugulisel teel levivaks haiguseks. Kuid tegelikult on see nakkuslik haigus, mida põhjustavad herpes simplex viirused (HSV).

HSV on paljudes värvides, sealhulgas HSV-1 ja HSV-Need viirused võivad levida seksuaalsel teel, kuid ka muul viisil, näiteks huulepalsamite ja muude isiklike esemete jagamise teel. Kuna herpese sümptomid võivad olla piiratud või peaaegu tundmatud, on raske kindlaks teha, kas teil on see haigus.

Kuigi enamus herpese juhtudest on kahjutud ja mööduvad iseenesest, võivad mõned inimesed kogeda ka ägedaid sümptomeid, mis hõlmavad muuhulgas päikesepõletust, tugevat valu, sügelust, punetust ja paistetust.

Selles artiklis arutleme lähemalt herpese tõelise olemuse ja esinemise kohta ning uurime, kuidas seda diagnoositakse ja ravitakse.

Herpese põhjused

Kõige tavalisemad herpese põhjused on HSV-1 ja HSV-2 viiruseid. HSV-1 on kõige sagedamini seotud huuleherpesega, samal ajal kui HSV-2 on seotud suguelundite herpese ja teiste intiimsete piirkondade nakkustega.

Kui inimene nakatub herpeseviirustega, püsivad viirused tema kehas igavesti. Kuigi viirus võib olla puhkeolekus, oleks see aktiivne teiste perioodide jooksul, mis võib põhjustada sümptomeid.

HSV-1 on sageli nakkusohtlik, kui inimene viirust esmakordselt puutub kokku (näiteks –lapsena). On oluline märkida, et isegi kui inimene ei näita selles faasis sümptomeid, võib ta siiski nakatuda HSV-1-ga, mis võib pikas perspektiivis tervislikku seisundit mõjutada.

HSV-2 võib paljudel juhtudel tekitada tõsiseid terviseprobleeme, nagu näiteks äge valu ja sügelus, mis kestavad kaua. Kuid nagu HSV-1 puhul, võib HSV-2-gi mõjutada inimesi, kellel pole veel mingeid sümptomeid.

Herpese sümptomid ja tunnused

Kui herpese viirus on aktiveeritud, võib ta põhjustada sümptomiid nagu punetus, sügelus ja põletik. Huuleherpese korral võib esile kerkida ka väikesed villid, mis võivad muutuda haavanditeks.

Tavaliselt kaasnevad selle nakkusega ka mitmed teised terviseprobleemid, sealhulgas valu, sügelus ja tugev naha ärritus.

Paljudel juhtudel on nende sümptomite tõsidus vähene, ja võivad ilmneda keha just teatud piirkonnas. Kuid teisalt võib neil olla suur ulatus ja olla märkimisväärselt piinavad.

Sellepärast on oluline otsida viivitamatult arsti kinnitust ja diagnoosi. Andmete kohaselt on see haigus esialgu sageli segi ajanud teiste mitteseotud terviseprobleemidega, nagu näiteks raske päikesepõletus.

Mis on herpese diagnoosi ja ravi?

Herpese diagnoosimiseks võib olla mitmeid viise, kuigi haiguse tüübi määramiseks on oluline saada veretest või muid meditsiinilisi uuringuid. Enamasti ongi kõige lihtsam jälgida närvilõpmeid, mis on nakkusest enim mõjutatud.

Ravi sõltub sellest, millist tüüpi herpes on kehas põhjustatud. Tavaliselt kasutatakse topikaalseid salve või kreeme, samuti suukaudseid ravimeid, et leevendada sümptomeid ja kaitsta keha tulevaste nakkuste eest.

Kuna HSV-1 ja HSV-2 ei kuulu bakterite nakkustesse, ei aita antibiootikumide kasutamine sel juhul sügelust ja valu vähendada, ehkki need võivad aidata teiste võimalike infektsioonide korral.

Kokkuvõte

Herpes on tõsine nakkus, mille puhul on oluline sümptomeid hoolikalt jälgida ning leida abistavat arstiabi. Tõsiste haigusjuhtude korral võib ägedate sümptomitega nakatunud isik olla paljudeks päevadeks või kuuks töövõimetuks.

Enamik haigusega seotud märke on pikas perspektiivis tundmatud, kuid võivad avalduda juhuslikult, mis tähendab, et ravimi abil ei saa neid likvideerida. Herpese ennetamiseks on oluline piirata kokkupuudet inimestega, kes on potentsiaalselt nakkusohtlikud, ning vältida isiklike vahendite jagamist.

Kuigi herpesega põhjustatud kahjud on sageli piiratud, on mitmeid müüte ja möödapanekuid, mis sel teemal ringi liiguvad. Seetõttu on oluline otsida rohkem teavet selle haiguse olemuse kohta ning leida abistavat meditsiiniabi, kui teil on kahtlust koroonaviirusega nakatumises.